Nikdy v historii si Česko nepůjčovalo na dluhopisových trzích za výhodnějších podmínek než v současnosti. Zatímco v listopadu loňského roku byl například u desetiletých státních obligací výnos 4,4 procenta, nyní investorům stačí jen 2,33 procenta.

Česko by díky tomu mohlo letos na úrocích z dluhu ušetřit miliardy korun.

Navázalo by se tak na loňský rok, kdy díky snižujícím se výnosům vynaložil český stát čistě na úrokové náklady zhruba 45 miliard korun.

„To je v podstatě skoro stejná částka, jakou zaplatil v roce 2009, přestože státní dluh za tu dobu narostl asi o 22 procent,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru