Vláda se postavila za Český telekomunikační úřad a v plánované aukci nevyčlení případnému čtvrtému operátorovi nejlukrativnější pásmo 800 Mhz. Kmitočty, které stát v aukci nabídne, jsou využitelné především pro superrychlý internet LTE. Vláda tak plánuje rozhýbat český telekomunikační trh příchodem čtvrtého operátora. Aby mu vstup alespoň částečně zatraktivnila, navrhla ale částečně rozšířit přidělenou frekvenci v pásmu 1800 Mhz.

"Je důležité, aby se oligopol tří firem rozvolnil,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. „Naše politické zadání šéfovi ČTÚ bylo jasné. Tedy aby maximálně připravil podmínky pro vstup čtvrtého operátora, ale zároveň aby tyto podmínky nebyly diskriminační a aby nemohly být napadeny u antimonopolního úřadu nebo u evropského soudu,“ říká.

Právě vyčlenění frekvence se stávajícím firmám nelíbilo. Příliš nadšené nejsou ale ani z dalšího plánovaného kroku ČTÚ, tedy rozšíření povinnosti národního roamingu, který novým firmám umožní využívání sítí nynějších operátorů. ČTÚ rovněž prodlouží některé lhůty pro zahájení provozu sítí a využívání kmitočtů.

"Ve srovnání s jinými evropskými aukcemi jsou již současné podmínky vůči stávajícím  operátorům jedny z nejtvrdších a případný nový hráč naopak dostává nebývale velkorysou sadu výhod," uvedl mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Vysoké náklady

Podle kritiků ale kroky přijaté ministerstvem a ČTÚ nejsou dostatečné a není jisté, jestli se čtvrtý operátor objeví. Pro celoplošné pokrytí je totiž nejdůležitější právě pásmo 800 Mhz. Pásmo 1800 Mhz totiž nemá takový dosah a náklady pro pokrytí celé České republiky by byly příliš vysoké.

Firmy se také obávají toho, že stávající operátoři v aukci pásmo 800 Mhz raději přeplatí, než aby připustili vznik nové konkurence. Jan Lembas z poradenské společnosti CET Capital, která připravuje projekt pro strategického investora, upozorňuje, že současní operátoři nemají zájem na rychlém rozvoji nové technologie, u které nedává smysl účtování minut a SMS. Vše totiž probíhá přes internetové připojení, které lze nabízet za měsíční paušál. „Operátoři chtějí rychlý 4G internet prodávat jen jako drahé připojení,“ uvedl pro HN již v červnu Lembas.

Nový operátor tak bude pravděpodobně závislý na zmiňovaném povinném přístupu do sítí stávajících operátorů. Takové podmínky nahrávají především finančně silným zájemcům, hovoří se hlavně o skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která svou účast na aukci zvažuje.

Související