Společnost Key Investments podala sama na sebe v pátek 29. června u Městského soudu v Praze návrh na insolvenci. Informuje o tom Týden.cz. Své prostředky společnosti svěřily například některé pražské městské části.

"Rozhodli jsme se uskutečnit tento krok, protože to situace firmy vyžadovala a byly naplněny všechny zákonné podmínky. Cenné papíry, které jsme pro klienty spravovali, jsou z 99 procent převedeny jinam," sdělil deníku předseda představenstva Key Investments Daniel Brzkovský. Ten také návrh na insolvenci podal.

Největším věřitelem firmy je podle návrhu v současné době společnost Sokolovská uhelná, dluh činí více než 51 milionů korun. Podle deníku Týden.cz je současný majetek Key Investments prakticky nulový a Česká národní banka jí uložila pokutu 800 tisíc korun.

Deník dále uvádí, že pronajatá kancelář společnosti na Václavském náměstí je již prázdná.

"V současné situaci bylo dále neúčelné provozovat kancelář. Nemizíme někde v mlze. Dál funguje doručovací adresa i můj mobilní telefon. Samozřejmě, že vyřizuji i emaily," uvedl k tomu Brzkovský.

Podle starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové se tak firma snaží vyhnout kontrole v souvislosti s trestním oznámením.

"Musím říci, že nevím na co společnost Key Investments podává insolvenci. Nejspíše má strach o to, že po ní budeme něco chtít. V rámci oznámení, která podala Praha 10, se nejspíše bojí toho, že by na ně mohla přijít kontrola.
Je to od nich velmi chytré, bohužel. My se snažíme nyní jednat s firmami, které vypsaly naše dluhopisy. Na Key Investments si totiž momentálně bohužel nic nevezmeme," řekla IHNED.cz Kousalíková.
"Samotná insolvence nemá přímý vliv na cenné papíry jednotlivých klientů," tvrdí bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který v roce 2003 dohodu s Key Investments podepsal.
"Dnešní informace je tak jen další epizodou příběhu, kdy jsme, stejně jako řada měst a obcí, ale i velkých společností, před zhruba deseti lety zahájili na základě výběrového řízení a po schválení v kolektivních orgánech obce spolupráci s firmou KI, tehdy firmou vedenou důvěryhodnými osobami. Po mnoho letech úspěšné spolupráce s reálně vyplácenými výnosy v desítkách miliónů korun se dnes čím dál víc ukazuje, že postupem času firmu převzali lidé, kteří ji využili k sofistikovanému podvodu, jehož se Praha 6 i jiní stala obětí. Proto, ač jsem několikrát zdůraznil, že se odpovědnosti nikdy nezříkám, považují za poněkud podivné, aby k ní byli hnáni podvedeni na místo podvodníků," řekl IHNED.cz Chalupa.

"Situaci kolem Key Investments sledujeme. Současný vývoj analyzují naši právníci, během několika dnů by měli radě a zastupitelstvu předložit návrh dalšího postupu. Je možné, že návrh na insolvenci může naši situaci zkomplikovat," říká mluvčí radnice Prahy 10 Jan Charvát.
 
"Ve věci jsme už podali několik trestních oznámení kvůli podezření z podvodu. Vedle toho budeme také žalovat představitele společnosti o náhradu škody," dodal Charvát.

Firma Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli údajnému zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a také spekulacím o kapitálové účasti v pražském fotbalovém klubu Slavia. O firmě se hovořilo i v souvislosti s tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (ODS). Kauza vyvrcholila jeho odchodem z vlády.

Praha 10 přijde o 90 milionů

Mezi neobvyklé obchody Key Investments podle Týden.cz je nutné zařadit žonglérský kousek se svěřenými prostředky pražských městských částí 6, 10 a 13.

Jejich představitelé si za stamiliony nakoupili dnes téměř bezcenné neobchodovatelné dluhopisy majitele slávistického fotbalového stadionu E-Side a velmi problematické cenné papíry Viachemu Petra Sisáka.

Před několika týdny se zástupci obcí na setkání věřitelů E-Sidu navíc dozvěděli, že jejich investice je zřejmě totálně v nenávratnu.

Současní majitelé E-Sidu, společnost Natland, jim totiž navrhla odepsání sedmdesáti až devadesáti procent jejich pohledávek. V případě Prahy 10 to reálně znamená ztrátu 90 milionů korun. Kvůli těmto obchodům nebyl doposud nikdo stíhán, dodává server Týden.cz.

Místostarosta Prahy 10 Vladislav Lipovský a někteří radní už kvůli kauze rezignovali na své funkce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru