Na mimořádný rozvoj nanotechnologií v České republice upozorňuje populární americký deník The New York Times (NYT).

"Ačkoli je Česká republika malá země, má velkou prestiž v technicky náročných oborech," uvádí NYT. List v článku pod titulkem "To Czech Industry, Everything Is Nano" připomíná, že novému oboru se v Česku daří díky podpoře vlády a spolupráci firem s univerzitami.

Když se v únoru v Tokiu konal mezinárodní veletrh Nanotech 2012, účastnilo se jej deset tuzemských firem.

Jednou z nich byla Advanced Materials-JTJ. Firma sídlící nedaleko Kladna vyrábí fotokatalytické nátěry s nanočástečkami kysličníku titania. Tento téměř průhledný nátěr bez zápachu má mimořádnou vlastnost - čistí vzduch ve svém okolí a dokáže jej zbavit virů, bakterií, toxinů či cigaretového kouře. Aby fungoval, potřebuje pouze sluneční světlo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nátěr na stěny, který umí čistit vzduch. Vlákno, jež může nahradit lékařskou kapačku. Zázraky moderní vědy dokážou vyrobit i české firmy. A to díky nanotechnologiím - modernímu oboru, který využívá fyzikálních vlastností mikroskopických částeček asi 800krát tenčích než lidský vlas.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.