Zpravodajské služby mají mít přístup k údajům, které podléhají bankovnímu tajemství. Budou k tomu ale potřebovat povolení soudu.

Ve středu tak rozhodla sněmovna a současně s tím zpřísnila podmínky tohoto přístupu pouze na případy boje s financováním terorismu. Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Pozměňovací návrh týkající se zúžení podmínek přístupu vznesl původně poslanec ODS Pavel Bém. Kvůli chybě ale poslanci nemohli o jeho návrhu hlasovat, proto novelu vrátili k novému projednání. V opakovaném druhém čtení pak totožný návrh vznesl jeho stranický kolega Jan Florián.

Několik dní poté, co Bém na březnové schůzi vznesl svůj návrh, otiskla Mladá fronta Dnes přepisy odposlechů mezi Bémem a pražským lobbistou Romanem Janouškem. Podle deníku je před několika lety pořídila se svolením soudu právě Bezpečnostní informační služba.

Bém tuto událost ve středu před poslanci označil za zásah do osobních práv a svobod desítek lidí.

"Nikomu z vás bych něco tak zlého nepřál," řekl.

Poslanci chtějí vědět, kdo byl prověřován

Floriánův návrh navíc zpřísňuje podmínky přístupu tajných služeb k bankovním účtům tak, že z jejich návrhu musí být jednoznačně jisté, o jakého klienta jde.

Zpravodajci se také v bankách budou muset prokazovat originálem soudního povolení nebo alespoň jeho ověřenou kopií a banky si budou uchovávat jeho kopii. Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba budou muset také poslaneckou komisi informovat o tom, kolikrát takto o údaje z bankovních účtů žádaly.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již dříve řekl, že bod týkající se zpravodajských služeb vláda do novely zařadila na žádost Bezpečnostní informační služby. Ve středu podotkl, že BIS se jakékoli okleštění jejích pravomocí nelíbí.

Novela zároveň upravuje založení a činnost poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU nebo umožňuje České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů.

Vláda uvádí, že většina současných regulačních pravidel pro založení a činnost poboček zahraničních bank byla přijata v 90. letech a ani po vstupu Česka do EU se nepřizpůsobila novým podmínkám a nereagovala na aktuální vývoj. Podle vlády se ukazuje, že platná právní úprava v této oblasti v mnoha ohledech neodpovídá potřebám bankovního dohledu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru