Česko vyráží do boje o vábení investičních fondů, které sídlí v takzvaných daňových rájích a hospodaří se stovkami miliard eur.

Ministerstvo financí podle zjištění týdeníku Ekonom připravuje nový zákon o kolektivním investování, jehož cílem je mimo jiné motivovat správce těchto fondů, aby si jako své sídlo zvolili Českou republiku. Měl by jim totiž nabídnout podobně flexibilní prostředí, jaké má Lucembursko, které je jedním z největším fondových center.

„Jedná se například o možnost založit investiční fond jako akciovou společnost, která obdobně jako otevřený podílový fond průběžně vydává a odkupuje své akcie,“ popisuje mluvčí resortu financí Ondřej Jakob. Zákon má stejně tak ulehčit byrokracii při vytváření nových fondů.

Výdělek z administrativy

Pro lákání investičních fondů nastává vhodná doba – za rok a půl má začít platit nová evropská směrnice nařizující všem hedgeovým fondům, fondům typu private equity ale i fondům zaměřeným na nemovitosti a infrastrukturu, které spravují peníze investorů z EU, aby přesídlily do některé z unijních zemí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nový zákon, který připravuje ministerstvo financí, má správcům investičních fondů nabídnou podobné prostředí, jaké má Lucembursko. Do českého rozpočtu by mohly přitéct až miliardy korun z toho, že by se právě z Česka dělala veškerá administrace.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.