Česká firma Bögl a Krýsl na stavbě dálničního úseku mezi Lodží a Varšavou převezme část prací od svého polského partnera Dolnoślaskie Surowce Skalne (DSS). S firmami se na tom dohodlo polské ředitelství silnic a dálnic poté, co se stavba kvůli platebním potížím DSS dále zpožďovala.

Kvůli obrovskému zpoždění z ní přitom už loni v červnu dostala výpověď čínská firma Covec.

Konsorcium Bögl a Krýsl a DSS staví 20kilometrový úsek na západ od Varšavy od loňského srpna. Stavební práce už tehdy měly až několikaměsíční zpoždění, protože čínský Covec dlouhodobě neplatil svým dodavatelům, a dalších několik týdnů ředitelství silnic a dálnic (GDDKiA) vybíralo firmy, které dva dálniční úseky po Číňanech dostaví.

Zpoždění čtyři týdny

Do skluzu se na klíčové dálnici, která spojí Varšavu s německou hranicí, ale dostala i společnost Dolnoślaskie Surowce Skalce, partner Bögl a Krýsl. "Investice má asi čtyřtýdenní zpoždění," řekla mluvčí GDDKiA Urszula Nelkenová.

GDDKiA se proto po pátečním sedmihodinovém jednání s oběma firmami a bankami, jež stavbu financují, dohodla na tom, že Bögl a Krýsl od DSS převezme část stavebních prací a funkci lídra konsorcia.

List Žycie Warszawy napsal, že GDDKiA došlo k závěru, že Bögl a Krýsl je v konsorciu ten "schopnější". Firma doposud měla na starosti výstavbu mostů, viaduktů, přechodů pro zvířata, nově má převzít například stavbu nájezdů nebo protihlukových stěn a ochranných bariér.

Bögl a Krýsl má na sebe nově vzít i větší část finančních závazků. Na DSS si stěžovali dodavatelé kvůli problémům s platbami, vůči nákladnímu železničnímu dopravci PKP Cargo má DSS závazky ve výši 30 milionů zlotých (173,9 milionu korun).

Úsek má být zcela dokončen letos v říjnu, tedy až po skončení mistrovství Evropy ve fotbale, které pořádá Polsko společně s Ukrajinou. Dodavatelé nicméně už loni v létě ujistili, že se dálnici podaří zprůjezdnit pro řidiče ještě před mistrovstvím. Hodnota zakázky je 756 milionů zlotých.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru