Češi v současnosti u tuzemských čerpacích stanic zaplatí za litr Naturalu 95  průměru 35,14 korun za litr. Nafta pak vyjde na průměrných 34,53 korun za litr. Ceny pohonných hmot tak nepatrně zlevňují, vyplývá z údajů společnosti CCS.

Razantnější pokles cen benzinu a nafty se ale v nadcházejících týdnech nedá podle analytiků čekat.

,,Ceny s největší pravděpodobností zůstanou na současných  úrovních. Ropa sice zdražila, z druhé strany koruně se dařilo na páru s dolarem. Vysoké ceny vydrží kvůli vyšší letní poptávce po pohonných hmotách (cestování)," řekl serveru IHNED.cz analytik Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.

Ceny ropy budou stagnovat

Cena pohonných hmot je samozřejmě do velké míry ovlivněna světovými cenami ropy. Server IHNED.cz proto oslovil české analytiky, kterých se ptal na vývoj trhu s ropou v nadcházejících týdnech. Oslovení odborníci se ve svých odpovědích příliš nelišili.

Cena ropy by podle nich měla stagnovat, možná i mírně klesnout.

,,Předpokládáme stabilitu až mírný pokles cen, především kvůli slabší výkonnosti americké ekonomiky," sdělil Luboš Mokráš z České spořitelny.

,,Prorůstovým faktorem by mělo být zvýšení dluhového stropu Spojených Států. Naopak možný tlak na pokles ceny by mohly způsobit obavy o celosvětový hospodářský růst, když z ekonomik nepřichází dobré makroekonomické zprávy a některé ekonomiky začínají opět ekonomicky zpomalovat," doplňuje Šimek.

Vývoj průměrných cen pohonných hmot u tuzenských čerpacích stanic

Anketa mezi českými odborníky: Jakým směrem se bude vyvíjet cena ropy a benzinu v následujících týdnech? Čtěte níže.

Jan ŠimekLuboš MokrášPetr Čermák
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru