Česká pobočka Vodafone se za 3,5 roku odstěhuje ze stávajícího sídla Na Vinici ve Strašnicích. Od ledna 2015 bude sídlit v nové ekologické centrále, kterou pro něj v pražských Stodůlkách u stanice metra postaví společnost Finep. Uvedli to zástupci operátora.

Jedním z důvodů pro stěhování jsou rostoucí nároky Vodafonu na ekologické parametry sídla. Nová centrála o rozloze kolem 16.000 metrů čtverečních bude mít jako jedna z prvních administrativních budov v Praze certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) a díky ekologicky šetrnému chodu navíc operátor dlouhodobě významně ušetří provozní náklady.

Proti Vinici bude Vodafone v novém sídle využívat asi o pětinu méně prostoru. "Je to hlavně díky lepší práci s prostorem a částečně i díky tomu, že část zaměstnanců využívá takzvaný flexi office, v rámci nějž mohou občas pracovat z domova," uvedl mluvčí Miroslav Čepický.

Změnu adresy operátor zvažoval zhruba poslední dva roky. Vedle Stodůlek byly ve hře například ještě objekty na Evropské ulici v Dejvicích.

"Klíčovými parametry při výběru nového sídla byly co nejekologičtější provoz budovy s nízkou energetickou náročností a těsná blízkost metra, aby se zaměstnanci mohli snadno dopravovat," uvedla generální ředitelka Vodafonu Muriel Antonová. Vodafone se profiluje jako ekologický operátor. V minulosti snížil emise CO2 ve své mobilní síti a využívá také hybridní a elektrická vozidla.

Současná nájemní smlouva v areálu Na Vinici, kde je Vodafone od roku 2000, vyprší začátkem roku 2015. I v novém sídle bude operátor v nájmu. Finep by měl začít stavět v příštím roce. V sousedství již má sídlo například Siemens a do lokality by se měla stěhovat i Komerční banka.

Díky použitým technologiím v souladu s certifikací LEED dosáhne Vodafone podstatného snížení energetické náročnosti budovy, zejména na vytápění a chlazení. Budova bude spotřebovávat jen zhruba třetinu energií ve srovnání s běžnými budovami podobné velikosti. Vodafone v nové budově bude také maximálně používat recyklované materiály a místní zdroje.

Související