V Břeclavi se bude těžit z dalšího velkého ložiska zemního plynu. Česká naftařská společnost požádala o zahájení těžby z ložiska na okraji města. Těžba by měla začít letos, zásoby v ložisku mají vydržet do roku 2025. V katastru města je v současnosti devět ropných a plynových vrtů.

"Na základě současného stavu průzkumných prací se předběžně odhaduje celková těžba a úprava zemního plynu v množství do 200 000 Nm3 za den, maximálně 67 milionů Nm3/rok," uvedla firma podle serveru Aktuálně.cz v žádosti o posouzení těžby ve vztahu k životnímu prostředí. Jde o necelé procento celkové spotřeby plynu v Česku, která loni dosáhla 8,16 miliardy kubických metrů.

Česká naftařská chce těžit ve vzdálenosti asi 700 metrů od obytné části. Společnost tvrdí, že těžba život lidí ve městě neomezí. "Po ukončení těžby zemního plynu bude území těžebního střediska rekultivováno. Vrty budou likvidovány. Technologie bude před likvidací vyčištěna a zbavena ropných látek," uvedla firma, která ložisko plynu začala testovat loni na jaře.

Související