Společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše koupila firmu Agropol. Hospodářským novinám to potvrdil přímo Babiš. Jde o největší fúzi v oboru zemědělství a potravinářství.

Hodnotu transakce zúčastnění nezveřejnili, pohybuje se v miliardách korun. Spojení už schválil také antimonopolní úřad, ovšem s některými omezujícími podmínkami.  Babiš musí odprodat sedm společností jak ze skupiny Agrofert, tak Agropolu, působících v pěti krajích České republiky.

"Jsem přesvědčeni, že spojení přispěje k stabilizaci zemědělství i potravinářství v České republice. Chceme být schopni konkurovat velkým zahraničním agrárním komplexům," prohlásil Babiš.

Agrochemický gigant Agrofert už ovládá desítky zemědělských podniků, je nejsilnějším obchodníkem s obilím v zemi, největším producentem prasat, ale i majitelem pekáren Penam, největšího masokombinátu Kostelecké uzeniny nebo mlékárny Olma Olomouc. Nekonsolidované tržby holdingu, do něhož patří přes 200 firem včetně chemiček, loni dosáhly podle informací HN 144 miliard korun.

Agropol Group podnikatele Jiřího Malúše je druhým nejvýznamnějším uskupením v agropotravinářství. Vlastní také sklady, obchoduje s obilím, vyrábí krmné směsi, a ovládá například i největšího zpracovatele kuřat v zemi, Jihočeskou drůbež Vodňany. Tržby Agropolu přesahují 14 miliard korun.

Spojením obou firem vzniká jednoznačně největší firma v oboru. Její skladovací kapacity na tuzemském trhu dosáhnou podílu zhruba 40 procent. I proto antimonopolní úřad Agrofertu nařídil, aby se kvůli fúzi zbavil některých firem v oborech nebo oblastech, kde by měl přílišnou dominanci. Přílišná závislost na Agrofertu a Agropolu vadí i části českých zemědělců.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru