Spolupráce firem s lidmi pracujícími na živnostenský list je od ledna pod přísnějším dohledem. Inspektoři zejména sledují, zda smlouvy samostatně výdělečně činných osob opravdu popisují náplň práce, kterou dotyční pro firmu dělají.

"Stává se, že lidem pracujícím na IČO se přidávají stále nové úkoly, mění se jejich odpovědnost, až nakonec smlouva vůbec neodpovídá reálnému stavu věcí," varuje Pavel Randl, spoluzakladatel advokátní kanceláře Randl Partners.

Pokud firmy spolupracují s živnostníky, musí si ohlídat, aby uzavřená smlouva skutečně odpovídala náplni práce, kterou osoby výdělečně činné (OSVČ) pro ně vykonávají. Například vymalování firemních kanceláří nebo dalších prostor je klasickým příkladem, kdy je vhodné uzavřít s živnostníkem smlouvu o dílo.

V Česku firmy spolupracují se živnostníky v naprosté většině případů na základě některé z pěti nejběžnějších obchodních smluv. Přečtěte si, která smlouva je vhodná právě pro vaše podnikání a na co byste před jejím podpisem měli myslet.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.