U nově zakládaných společností s ručením omezeným podnikatelé čím dál častěji volí základní kapitál nižší než 200 tisíc korun. Za prvních šest měsíců letošního roku této možnosti využilo přes deset tisíc eseróček. Na celkovém počtu nově vzniklých společností se podílejí ze tří čtvrtin. Ve srovnatelném období loňského roku zaujímaly necelý dvoutřetinový podíl (64,3 %). Popularita firem s nízkým kapitálem proto roste. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Do konce roku 2013 byla minimální výše základního kapitálu u společností s ručením omezeným stanovena na 200  tisíc korun. Za poslední rok a půl, kdy mohou firmy podle zákona o obchodních korporacích vznikat se základním kapitálem nižším, této možnosti při zakládání nových společností s ručením omezeným využívá většina podnikatelů. "To mimo jiné souvisí se stagnací podnikání na živnostenský list," říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

"Ačkoliv se podíl nově registrovaných společností se základním kapitálem nižším než 200 tisíc korun meziročně zvýšil o více než 11 procentních bodů, podnikatelé v první polovině letošního roku nejčastěji zakládali firmy se zapsaným kapitálem právě v této výši. Učinila tak téměř pětina (18,7 %) zakladatelů.

Kapitál ve výši 100 000 korun má 13,8 procenta nově založených firem. Jedna z deseti firem má zapsán kapitál ve výši 10 tisíc. Tisícikorunu v počáteční rozvaze uvádí 12,4 procenta nově vyniklých firem. Eseróčka za korunu zase zakládá každý dvacátý podnikatel, který se rozhodl k podnikání v první polovině letošního roku. "Podíl nových firem s kapitálem vyšším než 200 tisíc se meziročně zvýšil z 3,6 procenta v pololetí 2014 na 6,1 procenta v pololetí 2015," doplňuje statistiku Štěpánová.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.