OSVČ a podnikatelů fyzických osob se nový zákon o účetnictví platný od 1. ledna 2016 prakticky netýká. Proto vypočítávat změny, které novela o účetnictví přinese, nejsou pro laika důležité. A obchodní společnosti, tedy účetní jednotky, kterých se změny dotýkají, zase běžně využívají profesionální poradenské služby, jejichž poskytovatelé se na novelu řádně připraví. Ovšem ani korporace nečeká žádná účetní revoluce, jde spíše o kosmetické úpravy zavedených postupů.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Doposud musely všechny účetní jednotky, kterým to ukládá zákon, i ty malé, zveřejňovat celou účetní závěrku ve sbírce listin. Nesměly v ní chybět všechny výkazy: rozvaha, výkaz zisků a ztrát a příloha k účetní závěrce. Od Nového roku mohou mikro a malé podniky, které nemusí mít účetní závěrku ověřenou auditorem, vynechat výkaz zisků a ztrát. Výsledek jejich hospodaření bude i tak dostatečně zřejmý z výkazu rozvaha.

V opačném duchu ovlivní novela podobu účetních závěrek u středních a velkých podniků, splňujících alespoň dvě z těchto kategorií:

  • aktiva vyšší než 100 000 000 Kč,
  • čistý obrat přes 200 000 000 Kč,
  • průměrný počet zaměstnanců během účetního období více než 50.

Tyto zavedené firmy budou muset do své účetní závěrky sestavovat navíc výkaz cash-flow. Nicméně i bez novely toto už většina podniků běžně praktikuje, takže nově uzákoněná povinnost jim nijak nepřitíží. Změnou obdobně malého rozsahu jsou také rozšířené požadavky na informace obsažené ve výroční zprávě. I tu si větší firmy sestavují naprosto běžně už dnes, aniž by byly donucené zákonem.

Změny jsou tudíž zásadní především pro auditory, jejichž povinností je ohlídat, aby účetní závěrky firem splňovaly všechny zákonné parametry. Jelikož se však jedná o novelu platnou od 1. ledna 2016, tak nová ustanovení použijí až při auditu účetních závěrek, kde účetní období započalo 1. ledna 2016 a později, to znamená prakticky v roce 2017.

V tuto chvíli je těžké odhadovat, jaké praktické dopady na účetní jednotky bude novela o účetnictví mít. Určitě zpřehlední kategorizaci mikro-malých-středních a velkých firem podle počtu zaměstnanců, míry aktiv a výše obratu. Troufnu si ale říct, že vzhledem k tomu, že uzákoněné změny jsou v praxi již většinou běžně používány, žádný viditelný efekt novela ani za rok resp. dva nepřinese.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.