Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Návrh zákona schválila vláda, stejné omezení jako pro tabákové výrobky má platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Jakým způsobem ministerstvo zdravotnictví svůj krok zdůvodňuje? A jaké protiargumenty má Asociace hotelů a restaurací České republiky?

Pro zákaz kouření v restauracích

"Stávající právní úprava, kdy má provozovatel možnost provozovat kuřácké zařízení nebo zařízení s vyhrazenými prostory, je nevyhovující zejména z hlediska ochrany zdraví jak návštěvníků těchto zařízení, tak i z hlediska ochrany zdraví zaměstnanců pracujících v těchto zařízeních. Pobyt v zakouřeném vnitřním prostředí může mít nepříznivý vliv na zdraví každého člověka. Studií týkajících se vlivu tabákového kouře na zdraví je mnoho," popisuje Štěpánka Čechové, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví, důvody, které vedly ministerstvo k návrhu zákona.

Návrh úplného zákazu kouření v restauracích je podle ní zároveň v souladu se závazky vyplývajícími pro Česko jako smluvní stranu Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Bude-li zákaz kouření v restauracích - provozovnách stravovacích služeb - schválen, nebude prý tuzemsko konečně zaostávat ani v mezinárodním srovnání. Úplný zákaz kouření v barech, restauracích a podobně totiž zavedla řada států na světě včetně států Evropské unie.

"Nutno podotknout, že zavedení úplného zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb má i podporu veřejnosti, jak dlouhodobě ukazují šetření například Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumné agentury Ipsos nebo Státního zdravotního ústavu v Praze, petice či dopisy občanů zasílané ministerstvu zdravotnictví," dodává Čechová.

V čem je podle ministerstva současná právní úprava nedostatečná? Chybí v ní specifikace toho, co to vlastně stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření je, a tak v praxi si to každý provozovatel může vykládat po svém. Někdy je jako kuřácký stavebně oddělený prostor prezentována nikterak uzavřená vedlejší místnost, odkud tabákový kouř proudí do nekuřácké části a podobně. "Obecně však platí, že nejúčinnější je úplný zákaz kouření ve vnitřních veřejných místech. Stavebně oddělené prostory vyhrazené ke kouření k zajištění dostatečné ochrany veřejného zdraví před škodlivými účinky tabákového kouře nestačí," popisuje mluvčí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.