Kvalitní, úplné a správné informace jsou základním předpokladem pro výběr a koupi výrobku či pořízení služby. Občanský zákoník ukládá podnikatelům řadu povinností, jak a o čem mají spotřebitele informovat. Které informace jsou ale skutečně zásadní a na jejich zveřejňování je potřeba dbát? 

Vždy v zájmu spotřebitele

Vztah prodávajícího a kupujícího nezačíná až uzavřením kupní smlouvy, ale mnohem dříve. Podle rozsahu a formy informací, kterých se zákazníkům od obchodníka dostává, mohou do značné míry poznat, jak poctivě ke svému podnikání přistupuje. Není tak radno tuto část podceňovat. 

 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Ne nadarmo občasný zákoník říká, že vše, co podnikatel spotřebitelům sděluje, má být jasné, srozumitelné a ve stejném jazyce, v jakém se smlouva uzavírá, tedy u nás obvykle v češtině. Nejasné informace a dvojsmysly nemají nepoctivcům být nic platné – podle občanského zákoníku má totiž v pochybnostech vždy platit to, co je pro spotřebitele výhodnější.

Uveďme si pro lepší pochopení příklad. Prodavač obuvi panu Novákovi sdělí, že boty, o které má zájem, jsou voděodolné. Pan Novák si je na základě této informace koupí, ale po vycházce v lese zjistí, že projde-li vysokou travou, má mokré nohy. Při reklamaci obchodník tvrdí, že voděodolnost znamená pouze, že se boty po kontaktu s vodou nerozpadnou. Pan Novák se v takovém případě bude právem dovolávat toho, že informace sdělená obchodníkem nebyla jasná a došlo k porušení informační povinnosti o hlavních vlastnostech výrobku.

Co by spotřebitel měl před nákupem vědět

Smlouvy uzavíráme každý den, dokonce i při nákupu pečiva k snídani. Při běžných nákupech to obchodníci nemusí s informacemi přehánět, jen by to zbytečně zdržovalo celý prodej, a právo reklamovat třeba rohlík asi spotřebitel nevyužije. Pokud ale nejde o každodennosti a údaje nejsou patrné ze souvislostí, pak má spotřebitel právo být vždy informován o:

 • totožnosti prodejce, případně i s kontaktními údaji (telefonní číslo, e-mail a pododobně)
 • označení zboží nebo služby včetně popisu jejich hlavních vlastností
 • ceně či způsobu jejího určení, a to včetně všech daní a poplatků
 • způsobu platby a dodacích lhůtách a podmínkách
 • nákladech na dodání, nebo alespoň že nějaké budou, pokud je nelze určit předem
 • právech z vadného plnění, záruce a způsobu jejich uplatnění
 • závazku, který pro spotřebitele ze smlouvy vyplývá a možnostech jejího vypovězení

Předvedení výrobku a návod

Povinnosti podnikatelům neukládá jen občanský zákoník, ale také zákon o ochraně spotřebitele. Ten stanovuje prodejci povinnost předvést na požádání spotřebitele výrobek. Zároveň však tuto povinnost limituje tím, že předvedení musí umožňovat povaha výrobku a forma prodeje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

 • Mobilní aplikaci HN
 • Web bez reklam
 • Odemykání obsahu pro přátele
 • On-line archiv od roku 1995
 • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.