Radim Neubauer vystřídal na začátku roku v čele Notářské komory ČR Martina Foukala. "Notářství má být ze své podstaty konzervativní. Neznamená to ale, že je uzavřené. Musí být otevřené novým potřebám společnosti, občanů i firem a dokázat na ně reagovat při zachování všech principů, které z notářství dělají notářství," říká nový prezident, jinak notář sídlící v Kaprově ulici na Praze 1 a dosavadní šéf Notářské komory hlavního města Prahy. 

V čem by se mohlo české notářství ze zahraničí inspirovat?

Na Slovensku si lze vzít příklad z veřejné evidence notářských zápisů a ověřovaných podpisů, kde si lze ověřit, že byly konkrétní úkony skutečně provedeny. V Německu a Rakousku pak fungují notářské instituty, které zajišťují notářům odborný právní servis.

Vyšlo nové číslo

V březnovém čísle Právního rádce si dále přečtete:

Technické změny NOZ ano, obsahové ne, vzkazují právníci napříč profesemi

Daňové přiznání podnikatelů: pozor na nepřiznané příjmy i špatné zahrnutí výdajů

Komu prospěje místní příslušnost exekutorů?

Institut nespolehlivého plátce DPH

Co znamená německá minimální mzda pro české podnikatele?

Magazín si můžete předplatit v našem e-shopu

 

Co by se vám líbilo do budoucna? Co v zahraničí funguje a Česká republika by se tím měla inspirovat?

Převody nemovitostí za účasti notáře. Není to sice nic nového, na západě to tak ale standardně funguje. U nás může napsat smlouvu o převodu nemovitosti kdokoli, pak ji posuzuje pouze katastrální úřad a neposuzuje přitom ani právní stránku věci. Historicky přitom právě toto spadá do působnosti notářů. V zahraničí je rovněž běžné, že notáři vybírají pro stát daň z převodu nemovitosti. Česká republika na výběr řady daní rezignovala, protože pro ni není efektivní. Výběr stojí více, než se vybere. Pokud by notářství státu nabídlo, že toto za něj zprocesuje, bylo by to jistě ve prospěch lidí, pokud jde o právní služby, tak i ve prospěch státu, pokud jde o příjem peněz.

Říkáte tedy, že by z vašeho pohledu mělo být povinné uzavírat smlouvy o převodu nemovitosti před notářem. Je to tedy něco, čeho byste chtěl dosáhnout?

Jsem si vědom toho, že je to politická otázka. Jako komora jsme pouze schopni argumentačně podpořit názor, že tato úprava má smysl, a ukázat v zahraničí, jak tato úprava funguje. My jsme schopni tuto službu zajistit, jak se rozhodne stát, už ale neovlivníme.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.