TOP 09 předkládá návrh zákona, který by zavedl Jedno kontrolní místo. Drobné podnikatele by tak místo 27 institucí měla kontrolovat pouze jedna. 

Autorka návrhu, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, k tomu vysvětluje: "Cílem navrhované právní úpravy je integrovat pravomoc správního dozoru, který je vykonáván ve vztahu k drobným podnikatelům s nejvýše deseti zaměstnanci. Dle navrhované právní úpravy by tito podnikatelé měli být kontrolováni především ze strany živnostenského úřadu. Tedy toho orgánu, který vede evidenci jejich oprávnění k podnikání a vůči němuž plní klíčové informační povinnosti vztahující se k jejich podnikání." 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Podle současné platné právní úpravy jsou podnikatelé nuceni podrobit se kontrolám ze strany různých orgánů státní správy. Těch je celkem 27. Hlavní chybu vidí Langšádlová v jejich nekoordinovanosti.

"Kontroly jsou vždy zaměřeny na specifický okruh povinností podnikatele, které spadají do působnosti příslušného kontrolního orgánu. Kontroly prováděné jednotlivými orgány nejsou nikterak koordinovány. Podnikatel tak po delší dobu nemusí být kontrolován žádným z oprávněných kontrolních orgánů anebo naopak během relativně krátké doby může být vystaven kontrolám různých orgánů. Zmíněná nekoordinovanost jednotlivých kontrol ústící v riziko zvýšené četnosti kontrol během krátkého časového období a nutnosti opakovaného předkládání nejrůznějších podkladů představuje významnou administrativní zátěž především pro malé podnikatele."

Právě zmíněnou administrativní zátěž by měl návrh pomoci snížit. Integrace kontrolní pravomoci by měla také vést ke zvýšení efektivity správního dozoru, neboť v rámci jediné živnostenské kontroly by bylo možné postihnout širší okruh povinností kontrolovaného podnikatele, které pro něj vyplývají nejen ze živnostenského zákona, ale také ze zvláštních právních předpisů.

"Nedostatečná koordinace a komunikace mezi jednotlivými kontrolními orgány je  nevyhovující i z hlediska dosahování účelu správního dozoru, tedy zajištění dodržování právních předpisů ze strany kontrolovaných osob. Každý z kontrolních orgánů se při kontrole zaměřuje pouze na úzký okruh vztahů spadajících do jeho kontrolní pravomoci," popisuje Langšádlová. Podle ní by toto mohl být první krok k postupné redukci požadavků státu na malé podnikatele.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.