Okresní správa sociálního zabezpečení vybírá od osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti ve formě záloh na pojistné. U osob, které jsou dobrovolně nemocensky pojištěny, vybírají OSSZ rovněž pojistné na nemocenské pojištění. 

Výše daných záloh pro pojistné na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti se odvíjí běžně od zisku z předchozího účetního období. Vyměřovacím základem pro výpočet je pak padesát procent dané částky. Sazba sociálního pojištění i v roce 2015 činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu, a to pro lidi, kteří se neúčastní druhého pilíře penzijního systému. U těch, kteří se účastní důchodového spoření, je sazba 26,2 procenta. 

U sociálního pojištění je stanoven minimální i maximální vyměřovací základ. Maximální vyměřovací základ pro placení pojistného je 48násobek průměrné měsíční mzdy. Ta pro rok 2015 vzrostla z 25 942 na 26 611 korun. Maximální vyměřovací základ je nově 1 277 328 korun. Minimální roční vyměřovací základ činí 79 836 korun a představuje trojnásobek měsíční průměrné mzdy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.