V Česku je to přes 60 procent. Ostatní země tvořící "východní křídlo EU" tento problém vnímají ještě palčivěji, s výjimkou Estonska. "Objem šedé ekonomiky v Česku není zanedbatelný. V posledních několika letech představuje zhruba polovinu státního rozpočtu," upozorňuje Jan Žůrek, řídící partner KPMG Česká republika.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Jeden z hlavních "zdrojů" stínové ekonomiky tvoří daňové úniky. Více než polovina českých podnikatelů je považuje vůbec za největší problém. Na druhém místě jsou pak v tuzemsku machinace s DPH.

Domácí firmy ve srovnání s jinými zeměmi nepřisuzují velkou váhu pašování spotřebního zboží. V potírání tohoto jevu dosahuje Česko podle KPMG lepších výsledků než mnohé další evropské země. Například podíl pašovaných cigaret na tuzemském trhu se pohybuje kolem 3,1 procenta, což je přibližně třetina evropského průměru. Pašování cigaret nejvíce poškozuje litevskou, estonskou a rumunskou ekonomiku.

Práci načerno, tedy "mzdu v obálce", pokládá za významného původce šedé ekonomiky jen sedm procent českých manažerů, což je druhý nejnižší výsledek ze všech zkoumaných zemí (po Litvě). "Naproti tomu téměř každý třetí podnikatel z Maďarska a Lotyšska vnímá právě práci načerno jako zásadní problém," dodává Jan Žůrek.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.