Od začátku roku zažívají podnikatelé na živnostenských úřadech méně papírování. Cílem vládní novely živnostenského zákona, která vstoupila v platnost začátkem roku, je totiž především snížit administrativní zátěž podnikatelů. Ti již nemusejí při ohlašování živnosti nebo při oznámení změny dokládat některé dokumenty, pokud je už dříve úřadu předložili.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne vám žádná novinka na portále ProByznys.info

 

Z listinných dokladů, které podnikatel předloží po 1. lednu 2015 při ohlášení živnosti, žádosti o koncesi nebo při oznámení změny, živnostenský úřad vytvoří elektronické kopie. Ty pak uloží do živnostenského rejstříku. Podnikatel tak při následných jednáních není povinen tyto doklady znovu předkládat. Ovšem pouze pokud skutečnosti, které tyto doklady osvědčují, zůstaly beze změny.

Ustanovení se týká dokladu prokazujícího odbornou způsobilost ohlašovatele (doklady o praxi, vysvědčení, osvědčení o rekvalifikaci a další), souhlasu vlastníka s umístěním sídla podnikání a výpisu z evidence trestů. Uložený výpis z rejstříku trestů podnikatele bude ale možné použít jen za předpokladu, že nebude starší než tři měsíce od jeho vydání. 

Ochrana soukromí podnikatelů

Novela také upravuje změny živnostenského rejstříku ve vztahu k ochraně soukromí a osobních údajů zapisovaných osob. Nově je vedeno bydliště podnikatelů pouze v neveřejné části živnostenského rejstříku. Stejně tak jsou neveřejné i výše uvedené elektronické kopie listin. 

Z veřejné části rejstříku budou také odstraněny údaje o podnikatelích, kteří ukončili činnost, a to po uplynutí čtyř let ode dne zániku jejich posledního živnostenského oprávnění. Informace z této části živnostenského rejstříku pak může obdržet pouze osoba, která prokáže, že má na jejich získání právní zájem. Ve veřejné části rejstříku zůstane i nadále adresa sídla podnikání. 

V rámci novely byly doplněny i další možnosti pro prokázání odborné způsobilosti u některých živností vázaných a koncesovaných. Do seznamu živností, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost, byla nově vložena vázaná živnost "Oční optika". 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.