Hospodářská komora (Komora) by do roku 2017 mohla převzít některé kompetence státu z oblasti živností, řemesel a mistrovských zkoušek. Pro Euro E15 TV to řekl její prezident Vladimír Dlouhý s tím, že cílem Komory není zavést povinné členství podnikatelů, jak je některými médii interpretováno. Za registraci u Komory by podnikatelé zaplatili ročně mezi 50 až 100 korunami. "Musíme ale podnikatelům dát najevo, že to není jen další z řady poplatků a razítek, ale že jim za ten poplatek i něco nabídneme," uvedl Dlouhý.

Reakce na plánovanou povinnou registraci u Komory jsou rozpačité. Komora proto hledá nejlepší právní a logistickou formu, jak některé kompetence státu na sebe převést. Vzhledem ke složitosti problému si její prezident myslí, že by se to mohlo ve fungující podobě podařit do roku 2017.

Povinná registrace je podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) ČR pouze měkčí forma povinného členství a z plošného pohledu všech podnikatelských subjektů nemá žádné opodstatnění a představuje návrat k socialismu.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček k tomu dodává: "Firmy jsou povinně registrované u obchodního soudu, živnostenského úřadu a mnoha dalších institucí a nevidím nejmenší důvod, vytvářet další řízenou databanku podnikatelských subjektů, navíc takovou, kterou si budou firmy ještě platit, aniž by o to stály. Jednalo by se o vznik mocenského politicko-ekonomického centra bez jakéhokoliv vlivu voličů a co hůře, i bez vlivu více jak milionu podnikatelských subjektů. Je to snaha o funkcionářský model, který by nebyl  firmám prakticky v ničem prospěšný. Komora u nás plní svojí důležitou roli, ceníme si zejména jejích aktivit v regionech, ale svoje financování si musí zajistit vlastní aktivitou, nikoliv povinným desátkem." 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.