Problematika mezinárodních sankcí je vnímána v především kontextu mezinárodních organizací a zahraniční politiky jednotlivých států, případně Evropské unie.

Tím je poněkud zastíněna skutečnost, že omezení plynoucí z uplatňovaných mezinárodních sankcí se musí nutně týkat i podnikatelské činnosti jednotlivých osob.

V České republice je zastřešujícím předpisem pro oblast mezinárodních sankcí zákon č. 69/2006 Sb., o provádění mezinárodních sankcí.

Tento zákon poskytuje domácí právní rámec mezinárodních sankcí, a to především tím, že upravuje škálu opatření, která zde mohou být v jejich rámci uplatňována (jde o různá omezení v oblasti obchodu a služeb, peněžních převodů, dopravy a spojů, vědeckotechnické spolupráce a jinde).

Mezinárodní sankce

Mezinárodní sankce představují zvláštní diplomatická nebo hospodářská opatření, přijímaná jednotlivými státy zpravidla ve vzájemné kooperaci, za účelem určitých bezpečnostně-politických cílů. Mohou být zaměřená nejen proti jiným státům a jejich vládám, ale také proti vybraným organizacím či jednotlivcům.

Zatímco postup a povinnosti států v této oblasti upravují příslušné mezinárodněprávní dokumenty, praktické uplatňování sankcí závisí na vnitrostátní legislativě. Pro účely obchodní praxe tak není nutné do mezinárodněprávních podrobností zacházet - pro podnikatelské subjekty aktivní v České republice je rozhodující příslušná domácí legislativa a také přímo aplikovatelné předpisy EU. Pokud jsou přítomné i v cizině (např. prostřednictvím dceřiných společností), může se jich pak týkat také obdobná legislativa zahraniční.

Ačkoliv základní charakteristika uplatňovaných sankcí a okruhy sankcionovaných subjektů by měly být ve většině zemí v zásadě obdobné, rozhodně to neplatí bez výhrady - odlišné mohou být zejména přístupy zemí mimo EU.

Dále zákon stanovuje obecné povinnosti domácích subjektů v této oblasti - oznamovací povinnost ohledně majetku a transakcí, kterých se mezinárodní sankce týká a omezení při nakládání s takovým majetkem.

V neposlední řadě stanovuje zákon pokuty, které domácím fyzickým a právnickým osobám za porušení povinností v oblasti mezinárodních sankcí hrozí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.