Od 1. ledna by měl platit nový občanský zákoník, který mimo jiné mění řadu pravidel, které se týkají nemovitostí. Například, že práva ke stavbě na pozemku může mít i úplně jiná osoba než jeho vlastník.

„Pokud bude ke dni účinnosti nového občanského zákoníku shodný vlastník pozemku a stavby, která je na něm zřízena, stane se přímo ze zákona stavba součástí pozemku,“ upozorňují v článku „Stavba a pozemky podle nového občanského zákoníku“ v březnovém čísle Právního rádce právničky Magda Němcová a Radka Lörincová z kanceláře CMS Cameron McKenna.

Samozřejmě ale k tomu bude platit i několik výjimek.

„Pokud ke dni účinnosti nového občanského zákoníku nebude vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby totožná osoba, nestane se stavba součástí pozemku a bude považována nadále za samostatnou věc nemovitou.

Nový občanský zákoník však zavádí předkupní právo ke stavbě pro vlastníka pozemku a předkupní právo k pozemku pro vlastníka stavby,“ dodávají základní pravidlo, podle kterého se stavba součástí pozemku nestane.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.