Setkáváme se často s mylnou představou, že kdo je evidován v katastru nemovitostí jako vlastník, je nutně i skutečným vlastníkem. Katastr však ne vždy odráží skutečný právní stav věcí, což může laika nemile zaskočit.

Nový občanský zákoník mění věc (tzv. zásady materiální publicity zápisů ve veřejných rejstřících) k lepšímu pro stávající vlastníky i budoucí nabyvatele nemovitostí.

Podle současné právní úpravy má stále převažující význam samotná nabývací smlouva (nabývací titul) před zápisem v katastru nemovitostí.

V praxi to znamená, že pokud na základě vadné kupní smlouvy dojde k zápisu kupujícího jako nového vlastníka do katastru nemovitostí, nestane se nabyvatel takovýmto zápisem do katastru skutečným vlastníkem.

Ten, kdo věří v pravdivost zápisů v katastru a koupí nemovitost od osoby, která sice je v katastru zapsána jako vlastník, ale není skutečným vlastníkem, se stává pouze oprávněným držitelem. V lepším případě nabude vlastnictví k nemovitosti po deseti letech vydržením, v horším případě o své "vlastnictví" přijde a roztáčí se kolotoč dalších nepříjemností jako vymáhání uhrazené kupní ceny nebo vracení nemovitosti skutečnému vlastníkovi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.