Pomsta méně úspěšné konkurence nebo bývalého zaměstnance jsou časté motivy podání neoprávněného insolvenčního návrhu na firmu, která se v současném legislativním prostředí může jen bezzubě bránit. Dopady pro napadenou firmu mohou být velmi citelné a někdy až téměř likvidační. Rozhodně se proto neobejde bez kvalitního (tedy i drahého) právního zastoupení. Až do skončení řízení je označována za dlužníka, což ji významně poškozuje v obchodních aktivitách. Navíc velmi často čelí opakovaným útokům insolvenční mafie, která postupuje podle shodného scénáře. 

Mezi opakujícími prvky postupu najdeme:

  • osobou organizátora je vzájemně propojená skupina několika neznámých firem bez historie a dohledatelné faktické činnosti, které jsou zastoupeny takzvanými bílými koňmi (bezdomovci či lidmi s bydlištěm na úřadě, cizinci z exotických zemí, mladými lidmi s více firmami bez jakýchkoliv podnikatelských zkušeností, kteří většinou o svém angažmá ve firmě vůbec neví, protože tak bylo učiněno bez jejich vědomí na základě odcizených dokladů a další případy),

  • oběť a údajný "dlužník" v jedné osobě je většinou úspěšnou, v daném oboru renomovanou společností s velkými obraty, rozsáhlými realizacemi a častou účastí na veřejných zakázkách,

  • zcela smyšlený insolvenční návrh s reálně ničím nepodloženou pohledávkou (svědčí o neexistujícím obchodní m vztahu, padělaných směnkách, smlouvách o půjčce, falešných či odcizených dokladech totožnosti a další),

  • z právního pohledu relativně kvalitně zpracované insolvenční dokumenty vzbuzující na první pohled věrohodnost a oprávněnost nároku,

  • maximální prodlužování celého řízení až do definitivního soudního odmítnutí insolvenčního návrhu (zaslání místně nepříslušnému soudu, opakované podávání opravných prostředků).

Motivy šikanózních návrhů

Z hlediska zákona se nejedná o nic jiného než o sofistikovanou organizovanou kriminalitu, jež může v zásadě mít tři nabízející se motivy:

1.     pokus o nepřátelské převzetí podniku,

2.     vydírání s cílem vyplacení výpalného za zpětvzetí insolvenčního návrhu,

3.     zásadní znepříjemnění a omezení podnikání v rámci konkurenčního boje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.