Pomsta méně úspěšné konkurence nebo bývalého zaměstnance jsou časté motivy podání neoprávněného insolvenčního návrhu na firmu, která se v současném legislativním prostředí může jen bezzubě bránit. Dopady pro napadenou firmu mohou být velmi citelné a někdy až téměř likvidační. Rozhodně se proto neobejde bez kvalitního (tedy i drahého) právního zastoupení. Až do skončení řízení je označována za dlužníka, což ji významně poškozuje v obchodních aktivitách. Navíc velmi často čelí opakovaným útokům insolvenční mafie, která postupuje podle shodného scénáře. 

Mezi opakujícími prvky postupu najdeme:

  • osobou organizátora je vzájemně propojená skupina několika neznámých firem bez historie a dohledatelné faktické činnosti, které jsou zastoupeny takzvanými bílými koňmi (bezdomovci či lidmi s bydlištěm na úřadě, cizinci z exotických zemí, mladými lidmi s více firmami bez jakýchkoliv podnikatelských zkušeností, kteří většinou o svém angažmá ve firmě vůbec neví, protože tak bylo učiněno bez jejich vědomí na základě odcizených dokladů a další případy),

  • oběť a údajný "dlužník" v jedné osobě je většinou úspěšnou, v daném oboru renomovanou společností s velkými obraty, rozsáhlými realizacemi a častou účastí na veřejných zakázkách,

  • zcela smyšlený insolvenční návrh s reálně ničím nepodloženou pohledávkou (svědčí o neexistujícím obchodní m vztahu, padělaných směnkách, smlouvách o půjčce, falešných či odcizených dokladech totožnosti a další),

  • z právního pohledu relativně kvalitně zpracované insolvenční dokumenty vzbuzující na první pohled věrohodnost a oprávněnost nároku,

  • maximální prodlužování celého řízení až do definitivního soudního odmítnutí insolvenčního návrhu (zaslání místně nepříslušnému soudu, opakované podávání opravných prostředků).

Motivy šikanózních návrhů

Z hlediska zákona se nejedná o nic jiného než o sofistikovanou organizovanou kriminalitu, jež může v zásadě mít tři nabízející se motivy:

1.     pokus o nepřátelské převzetí podniku,

2.     vydírání s cílem vyplacení výpalného za zpětvzetí insolvenčního návrhu,

3.     zásadní znepříjemnění a omezení podnikání v rámci konkurenčního boje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.