Firmám bude hrozit stíhání za podstatně více trestných činů než dosud. Ministerstvo spravedlnosti chystá změnu teprve dva roky starého zákona a nově by mohli policisté společnosti stíhat například za lichvu, nelegální sázky, krádež nebo třeba obecné ohrožení. "Novela by měla být předložena vládě v polovině tohoto roku," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

V současnosti zákon o trestní odpovědnosti právnických osob vypočítává 78 kriminálních činů, za které mohou být firmy stíhány. Do budoucna by se měl tento seznam rozšířit zhruba na stovku provinění. "Kupodivu tam dosud chybí například některé hospodářské trestné činy, jako třeba porušení závazných pravidel hospodářského styku," upozorňuje právník Tomáš Gřivna, který je předsedou komise pro trestní právo Legislativní rady vlády.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.