Od března 2014 do února bylo vyhlášeno 1 193 bankrotů obchodních společností, meziročně se tak jejich počet snížil o 11 procent. V samotném únoru zbankrotovalo 94 firem, což je o 7 společností více než v lednu. Naproti tomu zbankrotovaných živnostníků ubylo. Soudy v únoru vyhlásily bankrot v 687 případech, zatímco v lednu jich bylo téměř o desítku více. Snížil se i počet osobních bankrotů. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. 

"Bankroty podnikatelských subjektů, tedy firem a živnostníků, kopírují do značné míry trend obvyklý i v minulých letech. Po snížení počtu bankrotů v prosinci a lednu vždy následovalo zvýšení jejich počtu v následujících měsících. V příštích dvou až třech měsících lze tedy očekávat mírný nárůst," říká David Vozák, expert na oblast oddlužení ze společnosti Abivia.

Za poledních 12 měsíců bylo podáno 2 353 návrhů na bankrot obchodních společností, což je o 1 810 návrhů méně než v předchozím období. "Meziročně se počet návrhů snížil o 43 procent, a to signalizuje pokles počtu bankrotů v nastávajícím období," vysvětluje Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

Komu zvoní hrana

Z hlediska hlavních odvětví bylo v únoru tradičně vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností v odvětví obchod a pohostinství (27 bankrotů) a dále v odvětví zpracovatelský průmysl (16 bankrotů). Nejméně jich bylo v odvětví zemědělství.

Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech hlavních odvětvích, s výjimkou stavebnictví (+ 12 %) a ostatní služby (+ 3 %). Sem patří například vzdělávání, informační a telekomunikační činnosti, zábavní činnosti, zdravotní a sociální péče.

Na 10 000 obchodních společností připadlo 27,6 bankrotů. Mnohem více to bylo v odvětví stavebnictví (63 bankrotů), doprava a cestovní kanceláře (50 bankrotů) a zpracovatelský průmysl (40 bankrotů). Mnohem nižší než průměrnou hodnotu vykázalo zemědělství (17 bankrotů) a odvětví služby pro podniky (18 bankrotů).

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Na celkovém počtu bankrotů obchodních společností se v únoru nejvíce podílela Praha (34 bankrotů) a s odstupem za ní se umístil kraj Jihomoravský (14 bankrotů). Pouze jeden bankrot byl vyhlášen v Pardubickém kraji a dva bankroty v kraji Plzeňském a Vysočina.

Nejistý byznys živnostníků

V únoru soudy vyhlásily bankrot u 687 živnostníků (ve srovnání s lednem o 9 případů méně). V posledních 12 měsících však bylo podáno 10 942 návrhů na bankrot živnostníků, což je o 3 686 návrhů více než v předchozím období. Meziročně se tak počet návrhů na bankrot živnostníků zvýšil o více než polovinu (51 %).

"U očekávaného počtu bankrotů živnostníků lze očekávat v příštích měsících taktéž mírné navýšení či stagnaci. Při srovnávání bankrotů živnostníků, tedy fyzických osob podnikajících, je ale třeba brát neustále v potaz skutečnost, že teprve od počátku roku 2014 získali živnostníci možnost vyhlásit oddlužení - takzvaný osobní bankrot. Tento fakt nám stále ještě ovlivňuje meziroční statistiky i statistiky celkového počtu bankrotů živnostníků," vysvětluje Vozák. 

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.