Na zakotvení do českého právního řádu si franšízing bude muset ještě chvíli počkat. Výraznou změnu situace totiž nepřinesl ani nový občanský zákoník. Tento stav není ničím výjimečným, v zahraničí obvykle právní úprava rovněž chybí, nahrazují ji ale soudní judikáty. Podle čeho se tedy v tuzemsku koncept vlastně řídí?

Odpovědi na otázky si můžete přečíst v prvním textu našeho třídílného seriálu o franšízách. V druhé části se budeme zabývat plagiátorstvím franšíz a jejich ochranou, ve třetím pak přineseme příběhy franšízorů, kteří se s plagiátorstvím setkali na vlastní kůži. 

"Smlouva o franšízingu není upravena jako samostatný smluvní typ. Ani vlastní franšízing či franšíza nejsou v českém právním řádu výslovně upraveny. Franšízingem a jeho definováním se zabývá pouze zcela nepatrná část soudní judikatury," popisuje současný stav Jiří Ctibor, advokát a partner pražské advokátní kanceláře Zilvarová Ctibor Hladký.

Šanci na zakotvení franšízy do právního řádu přitom původně představoval nový občanský zákoník. Do finální verze se ale úprava tohoto konceptu nikdy nedostala. "Navzdory snahám některých poslanců převládla tendence ponechat návrh nového občanského zákoníku ve stavu, jak byl koncepčně navržen a následně připomínkován, a do jeho struktury a obsahu v souvislosti s úpravou franšízingu nijak nezasahovat," komentuje Ctibor.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se