Na zakotvení do českého právního řádu si franšízing bude muset ještě chvíli počkat. Výraznou změnu situace totiž nepřinesl ani nový občanský zákoník. Tento stav není ničím výjimečným, v zahraničí obvykle právní úprava rovněž chybí, nahrazují ji ale soudní judikáty. Podle čeho se tedy v tuzemsku koncept vlastně řídí?

Odpovědi na otázky si můžete přečíst v prvním textu našeho třídílného seriálu o franšízách. V druhé části se budeme zabývat plagiátorstvím franšíz a jejich ochranou, ve třetím pak přineseme příběhy franšízorů, kteří se s plagiátorstvím setkali na vlastní kůži. 

"Smlouva o franšízingu není upravena jako samostatný smluvní typ. Ani vlastní franšízing či franšíza nejsou v českém právním řádu výslovně upraveny. Franšízingem a jeho definováním se zabývá pouze zcela nepatrná část soudní judikatury," popisuje současný stav Jiří Ctibor, advokát a partner pražské advokátní kanceláře Zilvarová Ctibor Hladký.

Šanci na zakotvení franšízy do právního řádu přitom původně představoval nový občanský zákoník. Do finální verze se ale úprava tohoto konceptu nikdy nedostala. "Navzdory snahám některých poslanců převládla tendence ponechat návrh nového občanského zákoníku ve stavu, jak byl koncepčně navržen a následně připomínkován, a do jeho struktury a obsahu v souvislosti s úpravou franšízingu nijak nezasahovat," komentuje Ctibor.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.