Loni bylo vydáno nejméně živnostenských oprávnění za posledních devět let (62 332). V prvním pololetí letošního roku už se registrovalo 35 454 nových podnikatelů, což je téměř o pět procent více než ve srovnatelném období loni. Celkový počet podnikatelů – živnostníků ovšem dále stagnuje. Od konce roku 2014 se zvýšil jen o 605 osob. Živnostenský list má necelých 2,05 milionu Čechů. Ne všichni ale aktivně podnikají. Přibližně polovina oprávněných je pasivní. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. 

Podle Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků za posledních 6 let klesl počet OSVČ z hlavní činnosti o 73 tisíc podnikatelů. "Za naprosto klíčové sdělení ale považuji, že vzrostl počet těch, kteří mají živnost jako činnost vedlejší. Jejich počet se totiž za stejnou dobu navýšil skoro 100 tisíc," říká předseda asociace Karel Havlíček. 

Fakticky to znamená, že klesá počet těch, kteří se živností živí, a roste počet těch, kteří si mikropodnikáním pomáhají ke své mzdě. "Těch, kteří mají živnostenský list jako přivýdělek k zaměstnání je již neskutečných 40 procent," dodává Havlíček. 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.