Podle českého práva se musejí do obchodního rejstříku zapsat hlavně právnické osoby, zejména obchodní společnosti (veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti) a družstva, jež tvoří většinu zapsaných subjektů. "Fyzické osoby musejí být v obchodním rejstříku zapsány jen výjimečně, například pokud mají jako podnikatelé ve dvou účetních obdobích po sobě výnosy alespoň 120 milionů korun," říká Jaroslav Míkovec, právník z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku, a neunikne vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Pro zápis je potřeba, aby daný subjekt podal návrh příslušnému krajskému soudu. Od začátku letošního roku navíc zákon dovoluje možnost zapisování prostřednictvím notářů, ovšem ta stále existuje jen na papíře a reálně ji zatím nelze využít.

"Návrh se podává na takzvaném inteligentním formuláři, dostupném na webových stránkách www.justice.cz, v němž lze relativně jednoduchým a srozumitelným způsobem vyplnit potřebné údaje. Samotný návrh pak lze podat buď v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem, nebo v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem, případně může být také zaslán prostřednictvím datové schránky," vysvětluje postup Pavel Randl, partner advokátní kanceláře Randl Partners. K návrhu se pak musejí připojit ještě zákonem stanovené přílohy, zaplatit soudní poplatek a následně by měl soud rozhodnout do pěti pracovních dnů o zápisu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.