O průzkumu:

Průzkum „Nový občanský zákoník – notářský zápis“ vznikl ve spolupráci Asociace podnikatelů a manažerů a výzkumné agentury Inboox. Odborným garantem průzkumu byla společnost EYRIE.

Průzkumu se zúčastnilo 754 respondentů z řad majitelů společností a vyššího managementu.

Povinnosti vyplývající podnikatelům z rekodifikace soukromého práva se podepsaly nejen na jejich nákladech. Podnikatelé celý proces považují za zbytečný a zejména drahý. Tak by se daly interpretovat výsledky průzkumu Asociace podnikatelů a manažerů a výzkumné agentury Inboox CZ mezi 754 respondenty z řad majitelů společností a vyššího managementu. 

Většina společností (77 %), které se průzkumu zúčastnily, uvedly, že mají sladěné své zakládací listiny, tedy společenské smlouvy a stanovy, s novým občanským zákoníkem. Pro téměř 56 procent oslovených to ale znamenalo finanční zátěž ve výši více než 10 tisíc korun.

"V poslední době jsme se setkávali s četnými negativními ohlasy na administrativní zátěž související s některými povinnostmi vyplývajícími z NOZ. I tak nás ale výsledky průzkumu nepříjemně překvapily," říká předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radek Bábek.

V České republice je na 400 tisíc aktivních organizací, firem či družstev, kterým vznikla z NOZ povinnost sladit své zakladatelské listiny do 30. června 2014 se zákonem o obchodních korporacích. Z průzkumu ovšem vyplývá, že více než pětina z nich (23 %) tuto povinnost nesplnila včas.

Změna k ničemu

Převážná většina podnikatelů (90 %) nepociťuje s přijetím tohoto právního kodexu žádnou změnu k lepšímu. Vidí za tím pouze vyšší administrativní zátěž a náklady s ní spojené. Všechny změny ve smlouvách musí společnosti realizovat prostřednictvím notáře, což podnikatelé vnímají negativně. Mnohým vadí právě výdělky notářů. Pouze 3 procenta podnikatelů považuje nový občanský zákoník za pozitivní krok.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.