Od ledna 2013 se zlepší situace věřitelů, kterým dluží společníci ve společnostech s ručením omezeným. Nově se totiž do zákona zavádí možnost prodat majetkovou účast společníka v dražbě.

Vytěžit obchodní podíl v rámci exekuce bylo dosud možné jen obtížně. Teprve pokud se podíl nepodaří prodat ani v opakované dražbě, bude postižena pohledávka z práva na vypořádací podíl.

"K uspokojení věřitelů sloužila dosud částka takzvaného vypořádacího podílu, která byla vyplácena dlužníkovi až po jeho nuceném odchodu z firmy. Vypořádání prováděla samotná firma, která si na to musela opatřit potřebné finance. V praxi tak docházelo ke zbytečným průtahům," popisuje advokátka Andrea Horváthová z advokátní kanceláře Bird & Bird.

Dlužník má přitom nárok na vypořádací podíl, který slouží k uspokojení věřitele. Po novele bude podíl předmětem dražby. 

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.