Od 1. dubna již je účinný nový zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (Kromě zákona vešla 3.4. v účinnost i vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče).

Ten nařizuje zaměstnavatelům, aby některé zdravotní prohlídky zaměstnanců (dle kategorií prací) byly provedeny u registrujících lékařů zaměstnanců. Tento vztah musí mít ošetřen písemnou smlouvou.

V případě problémů s uzavřením smlouvy o poskytování pracovně-lékařských služeb je možné se obrátit např. na zdravotní ústavy. Ministerstvo zdravotnictví odkazuje na seznam lékařů poskytujících tyto služby, který je zveřejněn na webové stránce Společnosti pracovního lékařství (ČLS JEP).

kdo určí kategorii práce

Jak a kdo rozděluje příslušné práce do jednotlivých kategorií?

Kategorizace prací je povinností zaměstnavatele. Ten by riziko měl posoudit ve spolupráci se zkušeným bezpečnostním referentem nebo případně využít služeb externí specializované firmy. Nedílnou součástí je vždy  spolupráce s příslušným inspektorátem práce a hygienickou stanicí. A na místě je i spolupráce s daným smluvním lékařem.

V praxi to znamená, že každý zaměstnavatel musí mít svého smluvního lékaře, přičemž povinnost sjednání pracovně-lékařské péče vztahuje na všechny zaměstnavatele (i kdyby zaměstnávali pouze jediného zaměstnance).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.