Listina základních práv a svobod v článku 26 odst. 2 předpokládá možnost omezení výkonu některých povolání nebo činností zákonem. Požadavek bezúhonnosti proto může být legální pouze v případech právních norem se silou zákona.

Jedná se totiž o zásah do základních práv natolik intenzivní, že nemůže být proveden podzákonnými předpisy, i kdyby zákon k této úpravě zmocňoval.

Ve většině níže uvedených prováděcích předpisů je bezúhonnost zahrnována jako jedno z kritérií odborné způsobilosti k výkonu povolání či určité činnosti. Tak by tomu ale být nemělo, jako vhodnější se jeví její řazení do samostatné kategorie širších předpokladů pro výkon činnosti (profese), neboť s odbornou způsobilostí nesouvisí.

Závazný výklad však může poskytnout pouze Ústavní soud. Ústavní soud při posuzování, zda je omezení ústavně zaručeného práva oprávněné, sleduje především kritérium jeho vhodnosti a přiměřenosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.