Od počátku měsíce musejí mít preventivní zdravotní prohlídku nejen zaměstnanci, ale také krátkodobí brigádníci či jen jednorázoví přednášející. Přitom v zákoníku práce o takové povinnosti není ani slovo. Jak vlastně vzniká taková zákonná přísnost, o kterou nakonec nikdo nestojí - ani zaměstnavatelé, ani uchazeči a ani stát?

Zákon o specifických zdravotnických službách vznikal se záměrem upravit takové fenomény jako sterilizace, kastrace, změna pohlaví, lékařské ozáření, práva nezletilých a nakonec i posudkovou činnost.

Absurdity nutnosti lékařských prohlídek

Zdánlivě nenápadný zákon ovšem ve svém § 59 zakotvil povinnost podrobit se vstupní lékařské prohlídce před vznikem jakéhokoliv pracovněprávního vztahu. Nejde tedy jen o zaměstnance v pracovním poměru, ale také i pracovníky na práce konané mimo pracovní poměr.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.