Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), který má ve své gesci Ministerstvo průmyslu a obchodu, je od června připraven k příjmu prvních žádostí o podporu. Téměř 120 miliard korun je v rámci OP PIK nachystáno na podporu malých a středních podnikatelů, výzkumu, energetické účinnosti i infrastruktury či například komunikačních technologií. OP PIK se stal prvním schváleným operačním programem v Česku na nové programovací období 2014 až 2020. 

U většiny výzev bude podání žádostí o podporu do OP PIK probíhat ve dvou fázích – nejdříve podáním takzvané předběžné žádosti a následně po jejím posouzení bude žadatel vyzván k podání plné žádosti o podporu, přičemž podáním první žádosti vzniká u projektu takzvaná uznatelnost nákladů.

Pro většinu nyní zveřejněných výzev platí, že příjem předběžných žádostí bude probíhat v termínu červen – srpen 2015 a příjem plných žádostí v termínu září – listopad 2015. Cílem OP PIK je dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích.

Nový operační program přináší podle Jakuba Tomaštíka, ředitele ČSOB EU Centrum, které se věnuje dotačnímu poradenství pro podnikatele, řadu výhod. "V první vlně výzev je například podpora pro velké podniky navýšena z 20 procent na 40 procent. Je zde také možnost podání až čtyř žádostí do jedné výzvy - původně bylo možné podat jen jednu - což je příjemné," popisuje odborník. Kromě toho oceňuje, že řada výzev je průběžná, i když původně měly být všechny kolové. "To znamená rychlejší schvalování a čerpání dotací," upřesňuje. 

Kolová výzva je termín pro výzvu, u které je příjem žádostí časově krátkodobě ohraničen. Pro příjem žádostí v rámci kolové výzvy je zpravidla stanovena lhůta jeden až tři měsíce. Průběžná výzva je dlouhodobější, u ní je příjem žádostí ohraničen delším časovým úsekem. Žádosti se v ní přijímají a také hodnotí průběžně po skupinách. Žadatelé jsou průběžně informováni o zbývající alokaci připadající na výzvu a o dalších technických náležitostech. Příjem žádostí v rámci průběžné výzvy trvá zpravidla šest měsíců až jeden rok.

"V novém operačním programu vidím jako pozitivum i fakt, že zde existuje možnost navýšení alokace prostředků pro již vyhlášenou výzvu v případě velkého zájmu podnikatelů," podotýká odborník.

Není všechno jen růžové

Podle Petra Holana, tajemníka Asociace pro evropské fondy (APEF) lze ale nalézt v nových výzvách i řadu nepříjemných problémů. Jedním z nich je například portál MS2014+, který má sloužit pro vyplňování a podávání elektronické žádosti o podporu projektu ze strukturálních fondů Evropského společenství a Národních zdrojů v programovém období 2014 až 2020.

"Systém je technicky velmi nekvalitně připraven, špatně se s ním pracuje a má spoustu nelogických a problematických funkcionalit," kritizuje jej Holan a dodává: "V případě problémů s MS2014+ neznají lidé na help lince Czechinvestu řešení a často se jim ani nedá dovolat. Například systém nemá vůbec připravený formulář pro předběžnou a plnou žádost, přitom se dlouho dopředu vědělo, že systém podávání žádostí bude dvoustupňový. Rada na technické podpoře je, že se musí naskenovat prázdná stránka a ta nahrávat všude tam, kde neznáte informace nebo vyplňovat formulář stylem 'bude doplněno později', aby bylo možné žádost vůbec podat."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.