Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) lze přiblížit jako robustní mechanismus, přes který mohou české firmy získat kýžené dotace. OPPIK definuje oblasti podpory, stanovuje, jaké společnosti mohou o peníze žádat a také kolik je možné na konkrétní projekt získat. Jedná se s trochou nadsázky o kouzelnou skříňku, jež se nachází mezi investičním záměrem české firmy na jedné straně a evropskými penězi na straně druhé. V současné době probíhá finalizace podmínek čerpání dotací, je však již možné identifikovat hlavní oblasti podpory.

Vnitřní architekturu OPPIK tvoří čtyři pilíře nazývané prioritními osami programu. Ty byly za spolupráce úředníků ministerstva průmyslu a obchodu s odborníky na regionální politiku z Evropské komise dále rozpracovány do pětadvaceti programů podpory, z nichž lze zmínit například Inovace, Potenciál, Technologie, Úspory energie nebo ICT a sdílené služby. Právě tato úroveň OPPIK je pro žadatele zásadní. Jsou to totiž tyto programy, které vypisují výzvy k podávání žádostí o dotaci. Podívejme se však nejprve na několik důležitých obecných podmínek.

Praha má smůlu, výše podpory klesá ovšem skoro všem

Zásadní podmínkou, jež se mimochodem nijak neliší od minulého rozpočtového období, je regionální vymezení programu. Peníze z OPPIK mohou podpořit pouze projekty realizované mimo území hlavního města Prahy, což samozřejmě neznamená, že by se sídlo společnosti ucházející se o dotace nemohlo nacházet v metropoli. Pro pražské firmy je to sice nemilé, ale podle evropských pravidel musí dotace sloužit zejména k podpoře podnikání v méně rozvinutých regionech.

Oproti minulému období se naopak mění maximální výše veřejné podpory projektů – bohužel v neprospěch podnikatelů. Zatímco ještě před rokem získávaly malé podniky dotaci v obvyklé výši 60 procent způsobilých nákladů, první dotace přidělená v novém rozpočtovém období již nepřesáhne 45 procent. Stejný pokles o 15 procent čeká i investiční projekty středních a velkých podniků.

V souvislosti s maximální mírou dotace je však nutné doplnit, že pravidla evropských dotací jsou do jisté míry flexibilní. Například projekty zaměřené na průmyslový výzkum mohou dosáhnout na dotaci v mnohem vyšší míře, dokonce až 100 procent uznatelných nákladů. Obdobné výjimky jsou v oblasti energetiky a energetických úspor, kde se míra podpory pohybuje mezi 30 a 80 procenty. Vždy záleží na podmínkách aktuální výzvy a zejména na charakteru projektu.

Zpracovatelský průmysl, ICT a úspory energie

Jak již bylo zmíněno, OPPIK je rozdělen do pětadvaceti dotačních programů (www.oppik.cz). Některé jsou zcela nové, jiné navazují na programy poskytující podporu v minulých letech. Ve většině z nich je patrné, že OPPIK zvýhodňuje malé a střední podniky (MSP) na úkor velkých firem. Kvůli přehlednosti však nemá příliš význam jednotlivé programy vyjmenovávat, spíše je vhodné přiblížit tři hlavní oblasti, pro které je největší část evropských peněz pro české podnikatele určena.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.