Americká bankovní skupina Morgan Stanley v prvním čtvrtletí vytvořila zisk 1,4 miliardy dolarů (asi 26,5 miliardy Kč) po ztrátě 578 milionů před rokem, a to díky příjmům z obchodování. Banka také uvedla, že její celkové čisté tržby dosáhly 9,1 miliardy dolarů, když trh čekal o necelou miliardu méně. Před rokem to bylo jen 2,9 miliardy dolarů.

Výsledek překonal očekávání na Wall Street. Zatímco analytici odhadovali čtvrtletní zisk banky na akcii na 57 centů, Morgan Stanley v tomto přepočtu vydělala 78 centů. Ukazatel je očištěný o mimořádné příjmy a výdaje.

Akcie banky díky výsledku vzrostly ještě před otevřením burzy o 1,5 procenta na 30,90 dolaru, napsala agentura Reuters.

Morgan Stanley, pro niž byl loňský rok ztrátový, očekává v letošním roce obrat k lepšímu pod vedením nového generálního ředitele Jamese Gormana. Ten po převzetí pozice na začátku roku provedl v Morgan Stanley změny v nejvyšších manažerských postech.

Gorman jako součást revitalizace banky najmul 350 zaměstnanců zejména do sekce prodeje a tradingu. "Zlepšení prodeje a tradingu se začíná vyplácet," uvedl šéf firmy v prohlášení k výsledkům.

Zlepšení v prvním čtvrtletí podle Gormana ukazuje na efekt důslednější orientace na efektivní řízení banky, které se projevilo do růstu příjmů napříč všemi aktivitami banky. Zároveň dodal, že větší kus práce má ještě banka před sebou.

Výsledky Wells Fargo podle očekávání

Další americkou bankou, která ve středu ohlásila svoje výsledky za první čtvrtletí, byla Wells Fargo. Její zisk mírně propadl, ale byl lepší než očekávání trhu.

Banka se sídlem v San Franciscu vykázala za první tři měsíce čistý zisk ve výši 2,5 miliardy dolarů, resp. 45 centů na akcii. O rok dříve přitom měla zisk 3,05 miliardy dolarů (56 centů na akcii).

Wells Fargo uvedla, že zisky rostou napříč všemi segmenty obchodu a úvěrové podmínky se již dostaly "z rohu", kam je dostala finanční krize.

Tržby společnosti dosáhly 21,45 miliardy dolarů, když trh čekal 21,73 miliardy. Banka se nadále potýká se ztrátami u spotřebitelských úvěrů, od začátku roku odepsala úvěry za celkem 5,3 miliardy dolarů.

Výsledky Wells Fargo navazují na předchozí čtvrtletní čísla amerických bank, která byla s napětím očekávána. Pro trh totiž mají být známkou toho, jak se bankovní sektor vypořádává s následky finanční krize. JP Morgan , Goldman Sachs a Citigroup v minulých dnech překvapily dobrými výsledky, které trh mile překvapily.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru