Miloš Zeman je pro sloučení pražské a varšavské burzy cenných papírů do jedné instituce se sídlem v polské metropoli. "Středoevropská burza" by byla silnějším protihráčem ostatních burz, řekl český prezident na pátečním polsko-českém hospodářském fóru ve Varšavě.

Pražská burza podle něj chátrá kvůli nedostatku manažerských schopností. Podle ředitele burzy Petra Koblice se o propojení burz v regionu, včetně varšavské, již několik měsíců jedná.

"Zde bych vám chtěl navrhnout sloučení obou burz a vytvoření, se sídlem ve Varšavě, jedné středoevropské burzy, která by byla silnějším protihráčem ostatních burz," řekl Zeman.

"Varšavská burza prosperuje, a jak mě informoval pan (polský) prezident (Bronislaw Komorowski), svým výkonem už překročila výkon vídeňské burzy. Pražská burza chátrá. Ani ne tak kvůli nedostatku kapitálu, jako spíše kvůli nedostatku jejích manažerských schopností," prohlásil Zeman.

"Obávám se, že je to poslední projev, který v životě pronesu, protože až se dnes odpoledne vrátím do České republiky, pražští burziáni budou čekat na letišti s kameny v ruce a já budu mít státní pohřeb," uvedl prezident.

Koblic: Zeman jako premiér nikdy nevyužil burzu k privatizaci

Firmy na burzu nepřivádí burza, ale jejich samotní vlastníci, reagoval na Zemanovo vyjádření Petr Koblic.

"Překvapují nás podobná slova od člověka, který coby (dřívější) premiér, a tudíž představitel jednoho z největších vlastníků firem v ČR, ani jednou nevyužil burzu k privatizaci. Na rozdíl od svých protějšků ve Varšavě, kteří v rámci privatizace uvádějí ročně dvě až tři státní firmy na tamní trh. To je rozdíl mezi oběma přístupy a stavy obou trhů," uvedl.

Pražská burza patří do koncernu CEE Stock Exchange Group, jehož členy jsou také burzy ve Vídni, Budapešti a Lublani. "Koncern o plánu propojení burz v regionu, tedy s varšavskou burzou, již několik měsíců jedná," podotkl Koblic.

Zeman dále Polákům nabídl "nejlepší nákladní off-roady" Tatra, které by podle něj mohla používat polská armáda. Sousední zemi pochválil za to, že jako jedna z mála vydává dvě procenta HDP na obranu, což po svých členských státech požaduje NATO. Česko tohoto podílu obranných výdajů nedosahuje.

ČEZ má zájem o polskou energetickou skupinu Energa

Prezident dále zmínil, že česká energetická společnost ČEZ má zájem investovat v polské energetice.

To v pátek potvrdil i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle agentury Reuters sdělil, že jeho společnost má zájem zapojit se do privatizace polské energetické skupiny Energa, která je plánována na konec roku. "Energa je pro nás příležitost a uvažujeme o tom, protože je to velmi zajímavá společnost," řekl.

Zeman v pátek ve Varšavě končí dvoudenní návštěvu Polska. Se svým protějškem Komorowským jednal ve čtvrtek, dnes se oba státníci potkali na ekonomickém fóru, kde přednesli projevy. Komorowski mimo jiné podpořil Zemanův plán na výstavbu vodního kanálu Odra-Dunaj. Podle Zemana by se tím polský Štětín stal vedle Hamburku druhým významným přístavem, který Češi využívají. Podobný projekt je výhodný pro Česko i Polsko, dodal.

Zeman se dnes také setkal s předsedou polského Senátu Bogdanem Borusewiczem a obědval se šéfem Svazu demokratické levice Leszkem Millerem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru