Pro cenu zlata bude podle námi oslovených odborníků i nadále klíčová zejména nálada na trzích, a tedy hlavně vývoj dluhové krize v EMU, případně problémy se zadlužením v USA.

"Pro ropu pak bude stěžejní slabost světové ekonomiky a postupný návrat libyjské ropy na trhy, oboje by mělo cenu ropy snižovat," doplňuje Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Volatilita na trzích ale odrazuje mnoho investorů. Obavy jsou mnohdy oprávněné. "Zlato po letní rallye ztratilo část své imunity vůči poklesům. Vysoká volatilita nejde dohromady s aspekty bezpečného přístavu a zlato tak není jednoduché obchodovat," podotýká komoditní stratég ze Saxo Bank Ole S. Hansen.

Podle Pavla Hály ze společnosti Silverum jsou pak klíčovými faktory vývoje na komoditním trhu i nedostatečné zásahy amerického Fedu.

Roční graf ceny zlata

Zlato HNB
HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Například přesun k dluhopisům s dlouhou splatností je podle mě slabým kalibrem na odvrácení současných problémů. Pro další vývoj cen komodit může být také kriticky důležitý návrh Billa Nelsona (senátora za stát Florida) na omezení pozic indexových fondů ze současných 25 % na 5 %. To doporučuji velmi bedlivě sledovat," říká pro IHNED.cz Hála.


Jak odhadují budoucí vývoj analytici?

Ole S. Hansen (investiční stratég, Saxo Bank)Ľuboš Mokráš (analytik, ČS)
Petr Čermák (analytik, Colosseum)Pavel Hála (analytik, Silverum)

HNByznys index - 1M (říjen)