Česká republika se od středy pyšní vylepšeným hodnocením ze strany ratingové agentury Standard & Poor´s. Ta zvedla ohodnocení dlouhodobých závazků Česka v cizích měnách o dva stupně z A na AA-. V případě závazků v domácí měně pak z A+ na AA. Výhled označila za stabilní.

Podle premiéra Petra Nečase se jedná o jasně pozitivní ohodnocení vládních reformních snah. V rozhovoru pro IHNED.cz vyzdvihuje Nečas zejména očekávání vyšší kredibility naší země v zahraničí a nižší nároky na dluhovou službu.

ANKETA
Věříte ratingovým agenturám?
Ano
721 (26%)
Ne
1897 (69%)
Nevím
126 (5%)

Jaký dopad bude mít zvýšení ratingu od agentury Standard & Poor‘s na hospodaření České republiky?

Bezprostřední efekt může být především ve výši rizikové přirážky. Samozřejmě tam neexistuje přímá vazba, nicméně alespoň ta nepřímá tu rozhodně je. Tím pádem bude nižší tlak na dluhovou službu - splácení úroků z českých státních dluhopisů.

Za druhé je to i jistá známka důvěryhodnosti České republiky, protože v evropském kontextu je to protisměrný pohyb. Většinou dochází ke zhoršení ratingu. Takže je to i vysvědčení kredibility České republiky a její ekonomiky, ale i reformního úsilí vlády, která je v těchto věcech v domácích médiích a v domácím prostředí obecně často vysmívána. Teď se ukazuje, že praktické výsledky jsou v odborných kruzích hodnoceny podstatně pozitivněji.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česko obdrželo od ratingové agentury S&P o dva stupně vyšší hodnocení. "Bezprostřední efekt může být především ve výši rizikové přirážky. Je to ale i známka důvěryhodnosti, v evropském kontextu je to protisměrný pohyb," komentuje rozhodnutí agentury premiér ČR - Petr Nečas.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.