Třebíčská firma Tedom expanduje na australský trh. Pro tamní největší leteckou společnost Qantas postaví a vybaví potřebnými kogeneračními jednotkami energetickou soustavu o výkonu 11,9 megawattu.

Projekt za 21 milionů australských dolarů (370 milionů korun) firma zaplatí, přičemž Qantas bude výslednou produkci tepla, chladu a elektřiny prodávat. "Návratnost investice předpokládám do pěti let, pak už budeme jen vydělávat," uvedl pro týdeník Ekonom Josef Jeleček, generální ředitel a předseda představenstva Tedomu.

Aby firma kontrakt získala, musela zároveň koupit přibližně za 26 milionů korun australskou společnost GridX, jejímž prostřednictvím stavbu realizuje. Samostatné kogenerační jednotky už Tedom na australský trh dodává, ale tato zakázka je první na výstavbu energetického celku.

"Je to pro nás rozhodný krok, abychom se na australském trhu prosadili s celými stavbami a postupně si tam vybudovali energetickou společnost," dodává Jeleček, majitel 45 procent akcií Tedomu.

Firma s ročním obratem kolem dvou miliard korun vyrábí spalovací motory, městské autobusy, obchoduje s elektřinou, ale její vlajkovou lodí jsou kogenerační jednotky produkující teplo a elektrickou energii.

Původně dodával Tedom zákazníkům jen kogenerační jednotky, dnes už staví a často i provozuje velké energetické celky, což je příklad i nového kontraktu v Austrálii.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru