Čína dovezla od ledna do října 209,72 tuny zlata, což je oproti stejnému období loni šestinásobně více. Řekl to včera ředitel burzy zlata v Šanghaji Šen Siang-žung. Čína takové údaje prakticky nezveřejňuje, tuto informaci lze tedy považovat za výjimečnou. Šen řekl, že za mimořádně silným nárůstem dovozu je převážně vytrvalá investiční poptávka.

"Nejistota v domácí i globální ekonomice, stejně tak stále častější předpoklad růstu inflace, zlato jako nástroj zajištění hodně zatraktivnily," řekl. Potvrdil tím, že se zájem o zlato zvyšuje podle toho, jak narůstají obavy, že měnová politika centrálních bank do budoucna znehodnotí papírové peníze a zvýší inflaci. Vysoký nárůst dovozu zlata jde ruku v ruce s růstem ceny. Ta se nepřetržitě zvyšuje již asi deset let a za tu dobu vzrostla asi pětinásobně. Jen za letošní rok se cena zlata zvýšila zhruba o čtvrtinu a v listopadu vystoupila až nad 1400 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).

Z dosavadního vývoje lze odvodit, že za celý rok by se měl objem dovozu zlata do Číny vyšplhat na 250 tun. To by bylo více, než očekávali analytici. Ti v listopadové anketě agentury Reuters celoroční dovoz kovu odhadli v průměru na 180 tun. Čína je předním producentem i spotřebitelem zlata. Produkce kovu by letos mohla dosáhnout 324 tun, pokud se vychází z dat o těžbě za prvních deset měsíců.

Související