Státní dluhopisy pro fyzické osoby

- Minimální objednávka: 1000 korun
- Maximální nákup pro jednu fyzickou osobu: neomezena
- Zdanění výnosu: 15%
- Typ dluhopisů: 1. typ na 1-2 roky, 2. typ na 5-6 let
- S dluhopisy bude možné obchodovat, stát ale negarantuje zpětný odkup
- Kupovat si je budou moci jen fyzické osoby, mohou být i občany jiného státu

Ministerstvo financí v příštím roce plánuje vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun. Uvedl to mluvčí ministerstva financí (MF) Ondřej Jakob v rámci zveřejnění strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011.

Dále podle této strategie si chce MF v příštím roce půjčit 220 miliard korun, v roce 2012 téměř 219 miliard a v roce 2013 si chce půjčit 207 miliard korun. Letos úřad počítá s půjčkami ve výši 252 miliard korun.

Kalousek chce zvýšit odpovědnost občanů

Minimální objem jedné objednávky bude 1000 korun, přičemž nominální cena je jedna koruna. Na pilotní emisi by podle MF mělo dojít již v příštím roce, "nejpozději ve třetím čtvrtletí 2011," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Dluhopisy budou moci nabízet banky i další finanční zprostředkovatelé. Podle dřívějších informací HN ministerstvo financí jedná o distribuci prostřednictvím Czechpointů s Českou národní bankou. "Naším cílem je co nejširší distribuce," řekl Kalousek. Ministerstvo chce při prodeji dluhopisů využít v maximální míře účastníků Centrálního depozitáře cenných papírů.

Záměr nabídnout spořicí dluhopisy domácnostem není podle MF motivován nedostatkem jiných zdrojů, protože financování výpůjční potřeby státu je pokryto. Podle Kalouska má jít o "absolutně bezpečný - konzervativní - instrument, který rozšíří možnost pro spoření obyvatelstva."

"Naším cílem je posílit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů. Pokud budou přímo držet státní dluhopisy, budou preferovat odpovědné hospodaření státu, a nikoli populistický přístup vedoucí k nekontrolovanému růstu státního dluhu," uvedl Kalousek, ten již dříve naznačil, že by mohlo dojít k propojení dluhopisů pro občany s důchodovou reformou.

Nejen u Czechpointů

"Spořicí státní dluhopisy tak budou moci nabízet například banky, ale i jiní finanční zprostředkovatelé. Současně bude ministerstvo financí analyzovat možnosti využití sítě Czech POINT a elektronické distribuce," uvedlo MF.

Úřad počítá s emisemi dluhopisů se splatností dvou typů - krátkodobý na jeden až dva roky a dlouhodobější pět až šest let. MF neuvažuje o neomezené převoditelnosti dluhopisů na třetí osobu, ani o daňovém zvýhodnění. "Poplatky za vedení účtu budou nulové. Půjde o zcela standardní nabídku," uvedl Kalousek.

Ministerstvo neuvedlo jaká bude úroková sazba dluhopisů. Výnos jednoletých dluhopisů se dnes pohybuje kolem jednoho procenta, pětileté dluhopisy vynesou asi 2,6 procenta. Šlo by tedy zřejmě o produkt podobně výhodný jako termínované vklady.

Podle Jiřího Rusnoka, šéfa Asociace penzijních fondů, bude záležet na tom, jak se ministerstvo dokáže dohodnout na nákladech s distributory (bankami). "I kvůli tomu si myslím, že to příliš atraktivní nebude," uvedl exministr financí.

Emise je formálně připravena

Kalouskův předchůdce Eduard Janota na počátku letošního roku rozhodl o tom, že přípravu emise dluhopisů pozastaví. Důvodem byl odpor ODS a ČSSD k tehdejším návrhům. "Nebudu ji (emisi) aktivně prosazovat, jen její plán formálně připravím," řekl tehdy Janota.

V červnu pak podepsal prezident Václav Klaus novelu zákona o daních z příjmů, která zdaňuje možné výnosy ze státních dluhopisů pro občany sazbou 15 procent. Schválená novela pak také stanovuje, že lidé budou kupovat cenné papíry přímo od ministerstva financí nebo jím zřízené společnosti. Lidé budou moci s obligacemi volně obchodovat.

Stát ušetřil deset miliard na úrocích

Ministerstvo financí očekává, že deficit státního rozpočtu letos bude 155,6 miliardy korun, schválený rozpočet přitom počítá se schodkem téměř 163 miliard korun. Nižší schodek MF čeká díky úspoře úrokových nákladů státního dluhu.

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci uvedl, že letos úspora činí 21 miliard korun z původně plánovaných 57 miliard korun. Ve srovnání s loňskem stát uspořil letos na úrokových nákladech deset miliard korun.

"Investoři tak ocenili závazek nové vlády transparentním způsobem dlouhodobě snižovat deficity veřejných rozpočtů a požadovali nižší rizikovou přirážku," uvedl ministr.

Schodky rozpočtů jsou přitom podle MF hlavním zdrojem růstu státního dluhu. Příští rok by měl schodek rozpočtu klesnout podle návrhu státního rozpočtu na 135 miliard korun. V roce 2012 počítá MF se schodkem 110 miliard korun a v roce 2013 s jeho poklesem na 100 miliard korun.