PRAHA 22. prosince (FinWeb, ČTK) - Řada firem se totiž málo obchoduje nebo má nízkou tržní velikost, zdůvodnila zúžení báze burza. Od ledna nebudou součástí indexu Česká zbrojovka, Finop holding, Jihomoravská energetika, Jihomoravská plynárenská, Moravské naftové doly, OKD, Paramo, Pražské služby, Severočeská energetika, Severomoravská plynárenská, Spolchemie, Středočeská energetická a ŽS Brno. Index naopak posílí NKT Cables a Slezan Frýdek-Místek.
Největší podíl budou mít ve složení PX 50 od příštího roku společnosti Český Telecom, ČEZ, rakouská majitelka České spořitelny Erste Bank a Komerční banka, a to svorně 20 procent.
Burza zavedla index PX 50 při příležitosti prvního výročí zahájení obchodování počátkem dubna 1994 na výchozí hodnotě 1000 bodů. Tehdy byla na trhu téměř tisícovka akcií, nyní je to méně než desetina. Počet firem v bázi je od letošního roku proměnlivý, předtím byl vždy 50. V posledních dnech PX 50 kolísá kolem 450 bodů.
tzi jw

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru