V Rusku se loni rozjel byznys komunitního carsharingu, kdy za půjčení vozidla zaplatí řidič pouze pět rublů (necelé dvě koruny) za minutu, přičemž cena zahrnuje i náklady na palivo, údržbu a parkování. Tyto služby jsou k mání i v Česku, tuzemské carsharingy fungují na podobné bázi, jsou nicméně dražší. S nejzákladnějšími balíčky může jedna minuta vyjít na čtyři koruny. Háčkem je, že české společnosti často ještě účtují poplatek za každý ujetý kilometr. Výhodou však je, že stejně jako v Rusku i zde mohou například elektromobily firmy Revolt zaparkovat v centru Prahy bez dalšího sáhnutí do peněženky, neboť hlavní město se tímto způsobem snaží elektrické vozy podporovat.

Největší flotila sdílených aut v Evropě je v Rusku. Konkrétně v Moskvě je těchto vozů nejvíce na světě po Tokiu, uvedla agentura Bloomberg. Hlavním městem této rozlehlé země se momentálně prohání téměř 17 tisíc vozů a jejich počet pro velký zájem neustále roste. Alternativa k tradičnímu vlastnictví tak přidělává čím dál tím větší starosti výrobcům automobilů. Uvědomují si totiž, že rozmach carsharingu může obrátit automobilový průmysl vzhůru nohama.

V krajním případě se může podle Bloombergu stát, že se automobilky stanou pouhými dodavateli výrobků právě carsharingovým firmám. Tím by ztratily přímý kontakt s běžnými zákazníky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.