Francouzský soud ve čtvrtek potrestal amerického provozovatele internetové taxislužby Uber Technologies pokutou 800 tisíc eur (21,6 milionu korun) za nelegální provozování přepravy. Pokuty v rámci prvního trestního případu v Evropě proti této firmě dostali také dva francouzští manažeři Uberu, informovaly zahraniční agentury.

Regionální manažer Uberu Pierre-Dimitry Gore-Coty bude muset zaplatit 30 tisíc eur a šéf francouzské pobočky firmy Thibaud Simphal 20 tisíc eur. Soud ale manažery neposlal do vězení, jak požadovala prokuratura. Odmítl také návrh obžaloby, aby měli oba manažeři pět let zakázáno řízení jakékoli firmy. Pokuta pro firmu byla navíc mnohem nižší než částka 100 milionů eur, kterou požadovaly tradiční taxislužby.

Žaloba vinila Uber z nekalé konkurence, protože její služba UberPOP využívala neprofesionální řidiče. Francie loni postavila zpřísněným zákonem o taxislužbě servis UberPOP mimo zákon a Uber v létě tento servis v zemi pozastavil; nyní tam provozuje pouze přepravu s profesionálními řidiči.

Uber svůj servis UberPOP označuje za zprostředkování spolujízdy. To ale soud v Paříži už předloni označil za podvodnou praktiku, protože jde podle něj fakticky o placenou přepravu cestujících. Firma kvůli tomu musela zaplatit pokutu 100 tisíc eur.

Servis UberPOP označily za nelegální i soudy v Itálii, Španělsku a Německu. Odvolací soud ve Frankfurtu ve čtvrtek tento zákaz pro Německo potvrdil. Firma se v Evropě po vlně soudních zákazů začala zaměřovat na službu s profesionálními řidiči, jichž má ve Francii už kolem 10 000.

Uber funguje ve více než 380 městech 66 zemí světa včetně Prahy. Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na zadané místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru