Orosený půllitr plný točené malinovky je v posledních horkých dnech představa nejednoho cestujícího vyhřátého autobusu či osazenstva neklimatizované kanceláře. Majitel jedné z největších sodovkáren v Česku Pavel Vavruška přiznává, že má v těchto dnech napilno. Rodina Vavruškových malinovku a jiné limonády vyrábí pod značkou Koli s menšími přestávkami už několik desetiletí. A za celou tu dobu se nikdy nestali klasickou firmou. Jsou stále odhodlaní ručit celým svým majetkem a podnikají jako fyzická osoba.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Nápoje začala rodina Vavruškových vyrábět už v roce 1912. Tehdy praděda současného majitele Otakar Vavruška koupil kolínskou výrobnu sodové vody a k sortimentu přidal i limonády, lihoviny a ocet. Jeho vnuk Vladimír Vavruška pak podnik rozšířil o velkoobchod. O ten ale rodina po znárodnění přišla. V devadesátých letech se sice Vavruškovým majetek vrátil, jenže jen částečně.

V restituci získali zpět pouze budovy výrobny a to ve velmi špatném stavu. Pavel Vavruška se i přesto rozhodl pokračovat v rodinné tradici. "V začátcích výroby mi velice pomáhaly rady mého otce a mnohých zkušených a odborně zdatných pracovníků," vzpomíná.

Už žádný úvěr ani leasing

Vše ale nešlo stále tak hladce. Mezi léty 1994 a 1995 procházela firma nejtěžším obdobím. Sodovkárna tenkrát splácela úvěr za inovaci strojního vybavení. Provoz se podařilo udržet díky druhé Vavruškově podnikatelské aktivitě. "V té době se do hospodaření a personalistiky vložila manželka a nastolila jednoduchou a logickou strategii. Podnikání musí přinášet zisk a investovat můžeme jen z prostředků, které si vyděláme. Od té doby nemáme žádný úvěr ani leasing," vypráví.

Limonády z přírodních surovin za dostupné ceny se Vavruškům vyplatily. Nyní prodávají dvanáct druhů nápojů z vlastního vývoje a meziroční nárůst firmy se již několik let pohybuje kolem deseti až patnácti procent. Přesto ale zůstávají OSVČ. "Samozřejmě, že jsem uvažoval i o převedení firmy na s.r.o., ale tato forma s sebou nese i některé složitější procesy při rozhodování," popisuje.

Jeho slova částečně potvrzuje Kateřina Surková z advokátní kanceláře PwC Legal: "Proces založení společnosti s ručením omezeným je složitější než zahájení podnikání jako OSVČ." Obratem ale dodává, že poslední změny v soukromém právu proces usnadnily. Díky nově přijatému zákonu o obchodních korporacích a zákonu o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob už není takovým problémem převést svůj byznys "eseróčko".

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.