Nové firmy v Česku přibývají jak na běžícím páse. V prvním pololetí letošního roku jich vzniklo 12 557, což je meziročně o čtyři procenta více. Z drtivé části se jednalo o společnosti s ručením omezeným, které tvoří téměř 94 procent všech podnikatelských subjektů na našem území.

Celkově je na území České republiky hlášeno více než 400 tisíc firem, ale ne všechny opravdu fungují. Třetina z nich spadá do kategorie „spících firem“, které existují pouze na papíře a nevykazují žádnou aktivitu. Mají nulový obrat, neevidují žádné zaměstnance, a tudíž neodvádějí žádné sociální pojištění. Řada z nich patří mezi takzvané ready made společnosti, které jsou založené za účelem dalšího prodeje.

Prim hrají „eseróčka“

„Lze očekávat, že v tomto roce vzroste počet společností s ručením omezeným oproti loňsku o více než 2 000,“ předpovídá Jana Babůrková ze společnosti Smart Office & Companies. Růst je odrazem změny legislativy. Podle nového zákona o obchodních korporacích lze založit společnost s ručením omezeným s minimálním kapitálem. Tato právní forma se tak stala nejdostupnější, a tudíž i nejvyhledávanější právní formou. Řada živnostníků proto převádí své podnikání právě na společnost s ručením omezeným.

 

Akciovky na ústupu

Na opačném pólu stojí akciové společnosti, jejichž množství se rok od roku snižuje, a vše nasvědčuje tomu, že v letošním roce vznikne nejméně akciovek za posledních sedm let. Podle Babůrkové může být jednou z příčin takto nízkých čísel změna legislativy a nejasnosti, které se stále okolo nových zákonů objevují. I z tohoto důvodu podnikatelé stále často volí koupi ready made společnosti před vlastním zdlouhavým založením firmy.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.